Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Agresja po alkoholu – przyczyny

23 kwietnia, 2025




Chamskie zachowanie po alkoholu, wyzwiska, nieproszone komentarze, a nawet rękoczyny – to wszystko to przejawy agresji po alkoholu. Mogą dotyczyć zarówno osób sporadycznie pijących alkohol, jak i osób od alkoholu uzależnionych. Niezależnie od przypadku, przyczyny, choć mogą być zróżnicowane, w obu grupach mają podobne podłoże. W dzisiejszym artykule omówimy, w jakiej formie przejawia się agresja po alkoholu, jakie mogą być jej przyczyny i co ma do tego wpływ alkoholu na mózg.

Agresja po alkoholu

Agresywne zachowania u wielu osób po spożyciu alkoholu to stosunkowo częste sytuacje. Statystyki w tej kwestii nie kłamią – zresztą do wielu awantur lub bójek dochodzi właśnie pod wpływem alkoholu. Agresja po alkoholu może ujawnić się w zachowaniu osoby, która nie spożywa alkoholu zbyt często, jak i u osoby uzależnionej – tak naprawdę nie ma na to reguły.

Alkohol wpływa na pracę naszego mózgu, zaburzając ją. Pod jego wpływem nasze spojrzenie na świat zmienia się, zaczynamy inaczej interpretować pewne sytuacje. Wiele informacji odczytujemy błędnie – wskutek zaburzonej w ten sposób percepcji przestajemy myśleć logicznie. Nie postrzegamy rzeczywistości w sposób racjonalny – a przynajmniej nie w takim samym stopniu, co na trzeźwo. W większości przypadków taki stan rzeczy spowoduje co najwyżej konsternację, wpędzi w poczucie zagubienia lub niezrozumienia niektórych komunikatów.

Dla pewnej grupy ludzi takie zaburzenia odbierania świata spowodują irytację, a nawet frustrację. Osoba w stanie upojenia alkoholowego może zacząć dostrzegać niebezpieczeństwo i zagrożenie tam, gdzie w rzeczywistości wcale go nie ma. Może również dojść do ostrego wahania nastroju, taka osoba może w jednej chwili przejść z poczucia radości do stanu silnej, niczym nieuzasadnionej radości.

Agresja po alkoholu to zjawisko związane z nieprawidłowym odbieraniem świata zewnętrznego, jego komunikatów, jakie do nas napływają i błędnego interpretowania informacji – w taki sposób, że we wszystkim dostrzegamy zagrożenie, na które reagujemy impulsywnie. Właśnie agresywnym zachowaniem, które może przejawiać się zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie.

Agresja po alkoholu może przybierać formę agresji słownej – mogą być to chamskie odzywki, wyzwiska, pasywno-agresywne komentarze i prowokowanie kłótni. W wielu przypadkach może nie skończyć się tylko na tym i dojdzie do fizycznych aktów przemocy, takich jak rękoczyny, poważne bójki, a w skrajnych przypadkach – nawet gwałt lub spowodowanie śmierci. Agresja po alkoholu wiąże się zatem z przykrymi i często poważnymi konsekwencjami. Należ więc reagować na nią w sposób odpowiedni i nie pozostawać obojętnym na akty agresji u osób znajdujących się w stanie upojenia.

Agresja po alkoholu przyczyny

Istnieją różne przyczyny występowania agresywnych zachowań po alkoholu. W większości są one spowodowane wpływem alkoholu na pracę naszego mózgu, lecz przyczyn może być więcej. Mogą to być:

  • Zaburzenia percepcji – alkohol może powodować błędne odbieranie sygnałów z zewnątrz i dostrzeganie niebezpieczeństwa tam, gdzie wcale go nie ma.
  • Zaburzenia psychiczne lub emocjonalne – alkohol może nasilić negatywne emocje, które mogą nam towarzyszyć w różnych stanach psychicznych; może też reagować na leki psychoaktywne, które przyjmujemy.
  • Zaburzenia hormonalne – w szczególności związane z podwyższonym poziomem testosteronu (z tego względu częściej to mężczyźni niż kobiety zachowują się agresywnie po alkoholu), ale można wiązać to również z obniżonym poziomem serotoniny.
  • Porywczy i impulsywny charakter – zwłaszcza, gdy dana osoba przejawia skłonności do agresji na trzeźwo.

Czy alkohol wpływa na mózg?

Podsumowując powyżej poruszone kwestię, odpowiadamy: tak, alkohol wpływa na mózg. Alkohol i jego toksyczne działanie nie tylko oddziałuje na neuroprzekaźniki, hamując ich pracę i w ten sposób wpływając na nasze zachowanie po alkoholu, ale również niszczy komórki naszego mózgu, doprowadzając do jego uszkodzeń.

Wskutek zaburzenia pracy naszego mózgu i uszkodzeń w obrębie jego struktury, które mogą przyczynić się do powstania problemów natury psychicznej, może dochodzić do różnych anormalnych zachowań, w tym do aktów agresji.

Czy zmiany w mózgu po alkoholu są nieodwracalne?

I tak, i nie. Niektóre ze zmian zachodzących w pracy naszego mózgu, zwłaszcza tych związanych z zaburzeniem pracy neuroprzekaźników, mogą być tymczasowe. W takim przypadku mogą minąć w momencie wytrzeźwienia, wówczas nasze zachowanie powróci do normy. Jeśli jednak mowa o zmianach, jakie zachodzą wskutek uszkodzenia struktury mózgu – tu już nie jest tak kolorowo. Zmiany te w większości przypadków będą nieodwracalne i długofalowo mogą prowadzić do upośledzenia umysłowego bądź wystąpienia zaburzeń psychicznych lub chorób, takich jak na przykład Alzheimer.

Czy mała dawka alkoholu ma wpływ na mózg?

Tak, nawet niewielka dawka alkoholu ma wpływ na mózg i może spowodować poważne szkody. Zwłaszcza, jeśli alkohol w niewielkich ilościach jest spożywany regularnie – powoduje to częstą ekspozycję mózgu na toksyczne działanie alkoholu.

Jak reagować na agresywne zachowanie po alkoholu?

Podkreślmy jeszcze raz: agresja po alkoholu może prowadzić nie tylko do słownych form agresji, ale również do fizycznej przemocy, która może przerodzić się w realne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Agresji po alkoholu nie należy ignorować.

Jak reagować na agresję po alkoholu? Na agresję najlepiej odpowiedzieć… spokojem. Chociaż może wydawać się to niezrozumiałe, to najlepiej w takim przypadku zachować spokój i opanowanie – zwłaszcza wówczas, gdy nie doszło jeszcze do aktów agresji, a osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu jest jedynie rozjuszona. Odpowiadanie agresją na agresję może doprowadzić do eskalacji złych emocji i może sprowokować agresora do ataku. W takiej sytuacji lepiej będzie dmuchać na zimne, zebrać cierpliwość i pozostać możliwie jak najbardziej spokojnym.

W pierwszej kolejności zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Jeśli istnieje taka możliwość, oddalmy się – zamknijmy się w innym pomieszczeniu, najlepiej na klucz, jeśli jest to możliwe. Jeśli zajdzie taka potrzeba – opuśćmy dom, w którym przebywa agresor. Udajmy się do sąsiada lub pobliskiego lokalu. Rozsądnym krokiem będzie zawiadomienie policji, ewentualnie drugiej osoby przebywającej w pobliżu. Zróbmy wszystko, abyśmy byli bezpieczni.

W konfrontacji z agresywnym alkoholikiem nie podnośmy głosu, nie odpowiadajmy na słowne zaczepki. Postarajmy się zachować w sposób opanowany. Na spokojne rozmowy na temat tego, co się wydarzyło, będzie czas dopiero, gdy dana osoba wytrzeźwieje. Wówczas lepiej porozmawiać spokojnie, wytłumaczyć całą sytuację z naszej perspektywy, jasno zasygnalizować, że poczuliśmy się zagrożeni. Jeżeli widzimy szansę na naprawę sytuacji, możemy zaproponować danej osobie formę terapii, na której będzie można przepracować problem z alkoholem oraz agresją.

Jeśli nie jest to sytuacja jednorazowa, a agresja u danej osoby staje się regularnym zjawiskiem – warto rozważyć podjęcie drastycznych środków, takich jak odejście. Pamiętajmy, że najważniejsze w tym przypadku jest nasze własne bezpieczeństwo, a taka osoba może nigdy się nie zmienić.

Warto rozważyć skontaktowanie się z organizacjami wspierającymi ofiary przemocy domowej – mogą zaoferować wsparcie i udzielić wielu praktycznych porad. Jeżeli staliśmy się ofiarami aktów przemocy, nie bójmy się dociekać sprawiedliwości. Dobrym pomysłem może być też terapia lub grupa wsparcia.




Archiwum

 

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021