Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Alkoholik w domu – jak pomóc alkoholikowi?

31 maja, 2022
Uzależnienie do alkoholu to problem dzisiejszych czasów. Szacuje się, że w Polsce nawet 800 tysięcy osób cierpi na tę chorobę, a około 2 miliony naszych rodaków nadużywa alkoholu etylowego. 

Alkohol powoduje problemy zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej, jest to bardzo złożony problem, który wymaga długiego i skomplikowanego leczenia.

Alkoholizm może dotknąć każdego niezależnie od wieku czy płci, a mieszkanie pod jednym dachem z osobą uzależnioną może być bardzo ciężkim przeżyciem. Jak radzić sobie z osobą uzależnioną we własnym domu?

Alkoholik w domu – jak postępować z alkoholikiem?

Każdy z nas jest inny, ma odmienną psychikę i emocjonalność, dlatego nie istnieje jeden gotowy przepis na postępowanie oraz rozmowy z osobą uzależnioną od alkoholu. Należy jednak pamiętać, że bardzo ważne jest to, by nie przyzwalać na dalsze postępowanie choroby. Jeżeli stworzymy osobie uzależnionej możliwości do dalszego picia, osoba ta z pewnością będzie z tego korzystać. Chodzi tu głównie o wykonywanie jej obowiązków domowych, tłumaczenie jej przed wszystkimi oraz o robienie wszystkiego dla niej, po to, by miała dla siebie więcej czasu (czyli na przykład codzienne przygotowywanie dla niej posiłków, pranie i prasowanie jej ubrań, ścielenie za nią łóżka itd.). 

Kolejną rzeczą, której z całą pewnością nie powinno się robić, jest stałe krytykowanie i pouczanie alkoholika. Spowoduje to tylko jeszcze większą frustrację i może wywołać skutek odmienny do zamierzonego. Ciągłe groźby, prośby, niekończące się rozmowy na temat problemu, czy pretensje w niczym nie pomagają. W trakcie ciągu alkoholowego osoba uzależniona i tak nie będzie pamiętać większości próśb, które do niej skierujemy, a ciągłe pretensje mogą wywołać dodatkową agresję.

Nie chodzi jednak o to, by całkowicie poddać się osobie uzależnionej od alkoholu, należy znaleźć złoty środek w tej ciężkiej sytuacji. Każdy z domowników powinien żyć własnym życiem i nie podporządkowywać się planowi dnia alkoholika, gdyż to tylko pogłębia jego uzależnienie.

Życie z alkoholikiem

Zdrowe relacje z osobą uzależnioną od alkoholu są bardzo trudne, bywa również, że są wręcz niemożliwe do osiągnięcia, zwłaszcza w trakcie kolejnego ciągu alkoholowego. To jak zachowuje się alkoholik w swoim domu, w dużej mierze uzależnione jest od tego, jakie podejście do niego i jego choroby mają jego najbliżsi. 

Jeżeli domownicy będą na każdym kroku wypominać alkoholikowi jego problem i mieć do niego ciągłe pretensje, będzie narastać w nim frustracja, co może tylko pogłębić uzależnienie. Również próby wylewania całego alkoholu, który znajduje się pochowany w domu, nie przyniesie pozytywnych skutków. Spowoduje tylko to, że alkoholik będzie w dalszym ciągu kupował alkohol, z tą różnicą, że będzie chował go w nowych miejscach, a jego frustracja i agresja będzie narastać. Takie działanie można porównać do syzyfowej pracy, która będzie ciągnąć się w nieskończoność, a osoba uzależniona może chcieć za wszelką cenę udowodnić domownikom, że napije się i tak, niezależnie do wszystkiego. 

Osoba uzależniona od alkoholu jest impulsywna, a jej zachowanie jest nie do końca przewidywalne. Ciężko jest stwierdzić, w jakim nastroju będzie dziś uzależniony, co odbija się negatywnie na wszystkich domownikach. Rośnie napięcie, pojawia się coraz więcej konfliktów. Niestety, często bywa, że alkoholizm jednego z członków rodziny jest za wszelką cenę ukrywany przed światem zewnętrznym, co jest krzywdzące zarówno dla samego uzależnionego, jak i dla wszystkich jego najbliższych. Alkoholizm w Polsce kojarzony jest z patologią i biedą, dla tego też wiele osób wstydzi się tego problemu. Jednak dopiero wtedy, gdy alkoholik pozostanie sam ze swoim problemem i nikt nie będzie „nad nim skakał”, zaczyna docierać do niego, że ma problem i jak bardzo jest on poważny. Decyzję o podjęciu leczenia można podjąć w każdej chwili i to właśnie wtedy wsparcie najbliższych jest bardzo ważne.

Alkoholik w domu – jak pomóc?

Obecnie rozpoczęcie leczenia alkoholowego jest naprawdę nieskomplikowane. W całej Polsce istnieje wiele placówek leczenia uzależnień, takie jak przychodnie, gabinety czy całe ośrodki. Są to placówki publiczne oraz prywatne. Placówki prywatne oferują najczęściej kompleksowe leczenie, często podparte dodatkowymi metodami wspomagającymi leczenie, takimi jak różnego rodzaju niekonwencjonalne terapie czy warsztaty.

Jeśli osoba uzależniona, która mieszka w Twoim domu przyzna już, że ma problem, pomóż jej w wybraniu najlepszego ośrodka leczenia uzależnień, w którym lekarze specjaliści zdiagnozują problem i wybiorą odpowiednią terapię. Pamiętaj, że wsparcie w trakcie leczenia będzie dla niej nieocenione. 

Skutki nadużywania alkoholu wśród osób w podeszłym wieku

Jak pokazują badania, spożywanie alkoholu przez osoby w podeszłym wieku, wywołuje u nich więcej szkód, niż u osób młodych. Osoby starsze mają wolniejszy metabolizm, co skutkuje zwiększonym ryzykiem powikłań związanych z nadużywaniem alkoholu etylowego. Należy pamiętać również, że osoby starsze obciążone są dodatkowo innymi chorobami, co wpływa niekorzystnie na ich zdrowie. 

Seniorzy często używają wielu leków na różne schorzenia, a niektóre z nich w połączeniu z alkoholem mogą zaostrzyć objawy choroby, a niekiedy zagrozić nawet ich życiu. 

 

Warto również wiedzieć, że taka sama dawka alkoholu, działa różnie na każdego człowieka, zwłaszcza jeśli mówimy o różnych grupach wiekowych. Taka sama ilość alkoholu spożyta przez dwudziestolatka, na pewno będzie mniej groźna niż w przypadku wypicia tego alkoholu przez osobę po siedemdziesiątce. 

Alkoholizm u osoby starszej – statystyki

Ankieta przeprowadzona w 2020 roku przez UM w Lublinie wykazała, że wszystkie badane osoby w przedziale wiekowym 65+ deklarują spożywanie alkoholu. Picie od czasu do czasu zadeklarowało aż 84% osób, a reszta z nich przyznała, że sięga po alkohol kilka razy w tygodniu.

Kobiety statystycznie spożywają mniej alkoholu, są jednak bardziej narażone na popadnięcie w uzależnienie, zwłaszcza gdy są osobami samotnymi i bezdzietnymi. 

Dlaczego ludzie starsi i seniorzy sięgają po alkohol?

Przyczyny sięgania po alkohol są takie same bez względu na wiek. W przypadku osób starszych jest to również nieumiejętne radzenie sobie z nadmiernym stresem, który pojawia się nagle i pozostaje na długo. 

Dodatkowym czynnikiem powodującym picie u osób starszych jest fakt przejścia na emeryturę, po wielu latach aktywności zawodowej. Zdarza się, że osoba starsza nie może pogodzić się z zakończeniem swojego życia zawodowego, odczuwają lęk przed nieznanym, czują się niechciani, popadają również w depresję z tego powodu.

Powyższe powody zwiększają ryzyko sięgania po alkohol, które może przerodzić się w uzależnienie.

Uzależnienie u osób starszych – jak rozpoznać

Rozwój uzależnienia u każdej osoby przebiega różnie i ma to związek z wiekiem oraz płcią. Kobiety przeważnie popadają w uzależnienie szybciej niż mężczyźni. W przypadku osób starszych warto przyjrzeć się ich zachowaniu, zwłaszcza gdy występują u nich:

  • bezsenność, wahania nastroju, rozdrażnienie, stany depresyjne;
  • bóle brzucha, wymioty, drgawki, mdłości;
  • liczne drobne siniaki i inne urazy;
  • problemy z utrzymaniem higieny;
  • zaburzenia orientacji i równowagi, problemy z pamięcią.

Kolejnym poważnym objawem jest fakt, że osoba starsza wcześniej mało pijąca, obecnie domaga się kolejnych porcji alkoholu i spożywa go wyraźnie więcej. W przypadku uzależnienia osoby starszej należy również rozpocząć leczenie alkoholowe, gdyż nigdy nie jest za późno na wyjście z alkoholizmu.
Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021