Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Alkoholizm – co trzeba wiedzieć, aby nie zachorować?

7 września, 2022
Alkoholizm to zaburzenie psychofizyczne, które wymaga natychmiastowego leczenia. Jest kilka ważnych faktów, które pozwolą Ci zachować trzeźwość i nie zachorować. 

 • Alkoholizm jest nieuleczalny. Alkoholik po porzuceniu nałogu staje się trzeźwym alkoholikiem. W każdej chwili istnieje możliwość nawrotu choroby. Nie jesteśmy w stanie zlikwidować choroby, możemy jedynie niwelować jej skutki oraz nie dopuszczać do objawów.
 • Alkoholizm odpowiada za zniszczenia wszystkich sfer życia. Destrukcji ulega zdrowie fizyczne i psychiczne oraz życie rodzinne, osobiste i społeczne. 
 • Alkoholizm prowadzi do śmierci. Jeżeli nie podejmiemy się w odpowiednim momencie leczenia, może nie być szansy na uratowanie alkoholika.
 • Alkoholik, który przeszedł leczenie musi do końca życia pilnować się oraz zachować trzeźwość. 
 • Uzależnienie od alkoholu w dużej mierze dotyka wszystkich członków rodziny, nie tylko samego alkoholika.
 • Na skutek spożywania nadmiernych ilości alkoholu organizm adaptuje się, co przekłada się na późniejsze występowanie przykrych dolegliwości, podczas próby porzucenia nałogu. 
 • Na alkoholizm wpływa wiele czynników. Istnieje tzw. grupa zwiększonego ryzyka. Osoby do niej należące, muszą szczególnie uważać w kontakcie z alkoholem. 

Alkoholizm – problem z kontrolą

Problem alkoholika związany z zachowaniem kontroli przejawia się dwojako. Z jednej strony pojawia się problem z odmową. Alkoholik nie potrafi utrzymać trzeźwości, mimo że obiecał sobie lub komuś, że nie będzie pił. Wystarczy, że usłyszy propozycję związaną ze spożyciem alkoholu i wszystkie jego plany idą w zapomnienie. Z drugiej strony alkoholik boryka się z całkowitą utratą kontroli nad ilością, którą wypija. Nigdy nie kończy się na jednym kieliszku. Uzależniony pije do momentu, w którym doświadczy silnego upojenia alkoholowego. Ze względu na dyskomfort związany z utratą kontroli, alkoholik próbuje udowodnić, że jej nie utracił, zarówno sobie, jak i innym. Zdarza mu się przechodzić przez dni abstynencji. Prawdziwym testem okazuje się jednak picie w umiarkowanych ilościach. Osoby uzależnione od alkoholu zwykle nie potrafią wypijać niewielkich dawek i to właśnie świadczy o ich uzależnieniu. 

Co świadczy o alkoholizmie? 

Alkoholizm wyróżnia się wieloma objawami. Ze względu na długofalowy przebieg choroby, bardzo ciężko jest określić punkt, w którym rozpoczęło się uzależnienie. Nikt z dnia na dzień się nie uzależnia. Przez cały czas, od kiedy dana osoba zaczęła pić, zmienia się jej tok myślenia oraz postrzeganie alkoholu. Problem można zauważyć, gdy używka doprowadziła do realnych problemów w życiu alkoholika, które on dostrzegł, ale zignorował. Problemy te nie są wbrew pozorom związane od razu ze zdrowiem fizycznym. Bardzo często dochodzi do kłopotów w zakresie funkcjonowania psychicznego oraz społecznego. Utrata, pracy, zadłużenia, problemy w rodzinie, zaniedbanie oraz bagatelizowanie obowiązków może świadczyć o rozwoju alkoholizmu. Zwykle alkoholik jest ostatnią osobą, która spojrzy na siebie obiektywnie i dostrzeże problem z alkoholem. Najczęściej pierwsze sygnały są zauważane przez rodzinę oraz bliskich. Uwagi ze strony najbliższego otoczenia nigdy nie powinny być lekceważone, ponieważ zwykle są uzasadnione. To właśnie członkowie rodziny zdolni są do zauważenia choćby najmniejszej zmiany w zachowaniu. Słuchajmy zatem innych, ponieważ czasem tylko to pozwala nam przejrzeć na oczy. 

Udzielenie pomocy alkoholikowi

W jaki sposób możemy pomóc alkoholikowi? Przede wszystkim musimy głośno mówić o problemie, aby uzależniony nie miał szansy zbagatelizować powagi sytuacji. Lekceważenie uzależnienia nie sprawi, że ono zniknie. Wręcz przeciwnie, doprowadzi do jego zwiększenia. W kontakcie z uzależnionym od alkoholu trzeba być niezwykle delikatnym oraz wyrozumiałym. Każdy nietaktowny i mało subtelny komentarz może rozjuszyć jego agresję i zniechęcić do rozmowy. Jednym słusznym postępowaniem w takiej sytuacji jest zgłoszenie się do specjalisty. Mało kto potrafi samodzielnie wyjść z nałogu. Wszystko zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby. 

Alkoholika nie można usprawiedliwiać. Prędzej czy później dosięgają go przykre konsekwencje związane z uzależnieniem. W naszym interesie jest nieudzielanie pomocy w stawaniu twarzą w twarz z problemami, do których alkoholik sam doprowadził. Pozwólmy mu zmierzyć się ze wszystkim, do czego doprowadził alkohol. 

Nasza pomoc powinna także obejmować wsparcie w trudnych chwilach i odnajdywanie motywacji, wszędzie, gdzie się da. Alkoholik musi wiedzieć, że nie został sam, ponieważ taka sytuacja może jedynie pogłębiać jego stres, który zostanie zredukowany przez spożywanie alkoholu. Z pomocą musimy uważać, dlatego, gdy sytuacja jest ciężka warto od razu skierować się do terapeuty. 

Śmierć alkoholika

Alkoholizm jest poważną chorobą, która prowadzi do śmierci. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak tragiczna jest śmierć alkoholika. W każdej chwili uzależniony może przesadzić z ilością używki, która w dużych stężeniach może doprowadzić do poważnego porażenia ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej śmierć występuje w wyniku trwałych uszkodzeń organów. Zasób chorób, które są powodowane przez alkohol jest niezwykle szeroki. Wszystkie najpoważniejsze i najgroźniejsze są powodowane właśnie przez nadużywanie alkoholu. Popularne są problemy z wątrobą, sercem i układem odpornościowym. Bardzo powszechne jest także niedożywienie, które jest wynikiem zaniedbania siebie oraz podstawowych potrzeb. Alkoholik tak bardzo skupia się na piciu, że zapomina o potrzebach fizjologicznych. Alkohol zabiera mu rozum i opanowuje całe życie. 

Alkoholizm – odzyskanie równowagi

Każdy alkoholik ma szansę naprawić swoje błędy, iż zatrzymać postępującą chorobę. Odzyskanie harmonii i równowagi będzie kosztowało wiele starań. Cały proces leczenia wymaga czasu. Mimo wszystko, warto. Skorzystanie z terapii to jedyny sposób, aby odzyskać dawne życie. 

Leczenie zaczynamy od postawienia dobrej diagnozy. Nigdy nie powinniśmy sami zakładać, że wiemy, co nam jest. Tylko wyspecjalizowany terapeuta będzie potrafił rozróżnić alkoholizm od nadużywania alkoholu. Oddajmy się zatem w dobre ręce, ponieważ diagnoza jest kluczowa. 

Następnym punktem jest odtruwanie alkoholowe. Ten krótki zabieg pozwoli w bezpieczny sposób rozstać się z alkoholem oraz co ważniejsze, przygotuje nas na odwyk, na który należy zgłaszać się w stanie trzeźwym. 

Później możemy skierować się na terapię do ośrodka terapii uzależnień. Możemy także skorzystać ze spotkań grupy anonimowych alkoholików, którzy oferują 12 kroków wychodzenia z nałogu. Do dyspozycji mamy także wspomagającą farmakoterapię i terapia wszywka alkoholowa Wrocław. Działanie esperalu pomoże nam trzymać się z daleka od alkoholu, przynajmniej przez pierwszych kilka miesięcy, które mogą okazać się najtrudniejsze. Decyzja o leczeniu powinna być szczera i niewymuszona, ponieważ tylko wtedy leczenie będzie skuteczne i przyniesie oczekiwane efekty. Dbajmy o siebie i swoich bliskich. Wspierajmy się i chrońmy przez groźnym uzależnieniem. 

 
Archiwum

 

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021