Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Alkoholizm – dlaczego ludzie się uzależniają? 

27 lipca, 2022
Wiele czynników może zwiększać ryzyko nadużywania alkoholu. Ludzie mogą sięgać po alkohol z jednego powodu i stopniowo uzależniać się od picia. Przykładowo picie w trudnych chwilach, takich jak śmierć w rodzinie lub utrata pracy może potencjalnie wywołać długotrwałe nadużywanie alkoholu.

Najczęstsze powody uzależniania się od alkoholu:

 • Załagodzenie stresu – poleganie na alkoholu w celu zmniejszenia stresorów w codziennym życiu może wpłynąć na prawdopodobieństwo rozwoju alkoholizmu. Ponieważ alkohol działa antydepresyjnie i uspokajająco, picie wywołuje uczucie przyjemności. Jednak częste picie buduje tolerancję, wymuszając spożywanie większej ilości alkoholu w celu uzyskania tych samych efektów.
 • Dobre samopoczucie – spożywanie alkoholu zapewnia oderwanie od świata realnego. Alkohol daje poczucie ulgi w ukrytych problemach, od których twój umysł może próbować uciec. Jednak ciągłe spożywanie alkoholu w ciągu dnia lub tygodnia może przerodzić się w poważny problem z piciem.
 • Poradzenie sobie ze stratą – utrata członka rodziny lub przyjaciela może odbić się emocjonalnie, fizycznie i psychicznie. Alkohol może złagodzić odczuwany smutek, dlatego jest powszechnie używany, aby przetrwać trudne chwile. Uzależnienie od alkoholu, nawet chwilowe, może doprowadzić do rozwoju alkoholizmu.
 • Pokonanie niepokoju – niektórzy ludzie są z natury niespokojni, co powoduje, że stale się martwią. Picie zmniejsza zahamowania jednostki i sprawia, że ​​czuje się ona bardziej komfortowo w sytuacjach społecznych. Jednak z czasem może to prowadzić do uzależniających zachowań.
 • Poczucie samotności – wiele osób pije, ponieważ nie czują się odpowiednio związani z innymi. Wierzą, że alkohol albo odczuje pustkę, albo ułatwi im nawiązanie nowych więzi. Jednak zazwyczaj jest odwrotnie.
 • Wstyd – to jedna z najtrudniejszych emocji, z którą wielu nie może sobie poradzić, a także jedna z najbardziej traumatycznych. Chociaż alkohol może tymczasowo maskować wstyd fałszywymi uczuciami, powoduje również, że wiele osób angażuje się w lekkomyślne lub głupie zachowania, które mogą później spowodować, że poczują jeszcze większy wstyd.
 • Trauma – specjaliści medyczni widzą jakiś rodzaj urazu praktycznie u każdego pacjenta, którego leczą. Istnieje wiele form traumy, ale wszystkie są bolesnymi wydarzeniami, w których ofiara nie miała empatycznego świadka. Dla wielu leczenie nierozwiązanej traumy jest kluczem do wyzdrowienia.

Skutki alkoholizmu.

Istnieje wiele mitów alkoholowych, które błędnie obrazują działanie alkoholu. Bardzo często powielane jest, że pewne dawki alkoholu korzystnie wpływają na zdrowie oraz poszczególne narządy. Tego typu mity zachęcają alkoholików do spożywania alkoholu i dają im kolejne usprawiedliwienie do stosowania tego typu substancji. Niestety alkohol nie wpływa pozytywnie i bardzo silnie uzależnia. 

Skutki krótkoterminowe alkoholizmu obejmują utratę pamięci, kaca i omdlenia. Długotrwałe problemy związane z intensywnym piciem obejmują dolegliwości żołądkowe, problemy z sercem, raka, uszkodzenie mózgu, poważną utratę pamięci i marskość wątroby. Osoby pijące dużo również znacznie zwiększają swoje szanse na śmierć z powodu wypadków samochodowych, zabójstw i samobójstw. Chociaż mężczyźni są znacznie bardziej podatni na alkoholizm niż kobiety, zdrowie kobiet cierpi bardziej, nawet przy niższych poziomach konsumpcji. Problemy z alkoholem źle wpływają na stan psychiczny. Alkoholizm może doprowadzić do pogorszenia się istniejących stanów psychicznych, takich jak depresja lub może wywołać nowe problemy, takie jak poważna utrata pamięci, depresja lub lęk.

Problemy alkoholowe nie tylko szkodzą pijącemu. Małżonkowie i dzieci osób nadużywających alkoholu mogą spotkać się z przemocą w rodzinie. Najmłodsi mogą cierpieć z powodu fizycznego i seksualnego wykorzystywania oraz zaniedbywania, które prowadzi do problemów natury psychicznej. Kobiety, które piją w czasie ciąży są narażone na poważne ryzyko uszkodzenia płodu. Krewni, przyjaciele i nieznajomi mogą zostać ranni lub zabici w wypadkach lub napaściach związanych z alkoholem. Alkoholik zachowuje się zupełnie inaczej niż normalnie. Zdobywa nienaturalną pewność siebie i często ucieka się do zachowań ryzykownych i niebezpiecznych, które grożą utratą zdrowia i życia. 

Alkoholizm – kiedy szukać pomocy?

Osoby często ukrywają swoje picie lub zaprzeczają, że mają problem. Oznaki możliwego alkoholizmu obejmują:

 • obawy oraz częste zwracanie uwagi przyjaciół lub rodziny na Twoje picie,
 • irytację, gdy ludzie krytykują to, ile pijesz, 
 • poczucie winy z powodu picia i 
 • nieudane próby porzucenia nałogu,
 • potrzeba porannego drinka uśmierzającego objawy kaca lub łagodzącego nerwy. 

Niektóre osoby mające problemy z piciem ciężko pracują, aby je rozwiązać. Przy wsparciu członków rodziny lub przyjaciół osoby te często są w stanie samodzielnie wyzdrowieć. Jednak osoby uzależnione od alkoholu zwykle nie mogą przestać pić wyłącznie dzięki swojej silnej woli. Większość potrzebuje pomocy z zewnątrz. Z początku konieczny jest detoks alkoholowy, aby uniknąć potencjalnie zagrażających życiu objawów odstawienia, takich jak majaczenie alkoholowe. Alkoholicy potrzebują pomocy w rozwiązaniu problemów psychologicznych związanych z problemami z piciem. Dostępnych jest kilka metod leczenia problemów alkoholowych. Żadne podejście nie jest najlepsze dla wszystkich osób. Każdy powinien wybrać to, co odpowiada jego potrzebom. Rozwiązań jest wiele i każde z nich wnosi coś pozytywnego do życia alkoholika. 

Alkoholizm – wizyta u psychologa. 

Ponieważ dana osoba może doświadczyć jednego lub więcej nawrotów choroby i powrócić do alkholizmu kluczowe może być posiadanie zaufanego psychologa lub innego wykfalifikowanego pracownika, z którym ta osoba może dyskutować i wyciągać wnioski z tych wydarzeń. Jeśli pijący nie jest w stanie w pełni rozwiązać problemów alkoholowych, psycholog może pomóc w ograniczeniu spożycia alkoholu i zminimalizowaniu problemów.

Psychologowie mogą również skierować do grup samopomocy. Nawet po zakończeniu formalnego leczenia wiele osób szuka dodatkowego wsparcia poprzez ciągłe zaangażowanie w takie grupy. Jedną z najpopularniejszych jest grupa anonimowych alkoholików, która za pomocą wdrażania w życia 12 kroków pomagających uzdrowić alkoholika wspomaga walkę z uzależnieniem. 

Wizyta u psychologa pomoże alkoholikowi dotrzeć do źródła problemu związanego z nadużywaniem alkoholu. Jest to bardzo wartościowe rozwiązanie, którego wiele osób nie docenia. Znalezienie przyczyny choroby jest kluczowe w leczeniu alkoholizmu. Dzięki pomocy psychologa pacjent może pozbyć się z życia wyzwalaczy, które sprawiają, że ma ochotę na spożycie alkoholu. Praca ze specjalistą pozytywnie wpływa na proces leczenia. Psycholog pomoże także rozwiązać problemy w zakresie funkcjonowania psychicznego, które spowodował bądź nasilił alkohol. U alkoholików bardzo często diagnozowana jest depresja alkoholowa, która wymaga specjalistycznego leczenia. 

 
Archiwum

 

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021