Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Alkoholizm – groźna choroba dzisiejszych czasów. 

10 czerwca, 2022
Alkoholizm obecnie stał się jedną z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie substancji psychoaktywnych. Codziennie spotykamy się z alkoholem i traktujemy go jako doskonałą formę spędzania wolnego czasu oraz sposób na rozerwanie się. Alkohol nie jest jednak jedynie formą rozrywki, ponieważ jego silne działanie niszczy życie ludzi pod każdym kątem. Alkohol bardzo niepostrzeżenie wchodzi do naszego życia i obejmuje władzę nad każdą podejmowaną decyzją. Alkoholizm jest chorobą z gatunku patologii społecznych. Dawniej uzależnienie od alkoholu wiązaliśmy z osobami z marginesu społecznego, tym czasem coraz częściej są to osoby z wysokim statusem społecznym. Problem sięga również nieletnich, ponieważ aż około 50% nastolatków w wieku 13-14 lat przynajmniej raz w życiu piło alkohol. 

Jakie działanie wykazuje alkohol?

Alkohol wykazuje silne działanie na psychikę ludzką. Ma duży wpływ na funkcjonowanie poznawcze – zostaje zaburzone racjonalne myślenie oraz podstawowe czynności poznawcze. Alkohol stwarza wrażenie przyjemnego stanu, który pomaga się zrelaksować i odstresować. Sięganie po alkohol w sytuacjach problematycznych, z którymi ciężko nam sobie samodzielnie poradzić jest pierwszym krokiem w stronę uzależnienia. Upojenie alkoholowe popycha nas w stronę ryzykownych zachowań oraz niebezpiecznych działań. Alkoholik nie panuje nad sobą oraz swoimi decyzjami. Emocje wyrywają się spod kontroli i władają człowiekiem, powodując napady agresji oraz silną impulsywność. Wiele alkoholików dopuszcza się aktów przemocy pod wpływem alkoholu. Stosowanie alkoholu etylowego ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu, powodując upośledzenia w jego pracy. Ilość alkoholu decyduje o dolegliwościach oraz stanie w jakim jesteśmy. Każdy kolejny łyk wiąże się z innymi dolegliwościami. Z początku odczuwane są najprzyjemniejsze objawy, które wiążą się z antydepresyjnym działaniem etanolu. W przypadku dawki sięgającej 4 promile musimy skorzystać z interwencji lekarskiej, ponieważ jest to stan zagrażający życiu. 

Etapy rozwijania się choroby alkoholowej. 

Alkoholizm rozwija się powoli i niezauważalnie. Odznacza się odczuwaniem przymusu psychicznego do spożywania alkoholu oraz fizjologicznymi objawami ze strony organizmu w wyniku domagania się używki. Rozwój choroby następuje na skutek kombinacji czynników: socjalnych, psychologicznych, genetycznych oraz środowiskowych.  

Etapy choroby alkoholowej:

  • 1 etap: zaczyna się od towarzyskiego picia na spotkaniach ze znajomymi. Spożywanie alkoholu przebiega w umiarze, bez upijania się. Rozwija się psychiczne uzależnienie.  
  • 2 etap: chory spożywa coraz większe ilości alkoholu, które doprowadzają do utraty pamięci. Alkoholi szuka okazji do picia i organizuje spotkania. Pojawia się picie w samotności, w ukryciu przed innymi. Upominające się poczucie winy jest coraz silniejsze, tak jak i kac występujący w kolejnym dniu. 
  • 3 etap: rozpoczyna się pojawieniem się fizjologicznego głodu alkoholowego oraz utratą kontroli nad wypijanymi ilościami używki. Życie rodzinne oraz zawodowe zostaje zaniedbane. 
  • 4 etap: ostatni etap alkoholizmu. Wyróżnia się ciągami alkoholowymi, a osoba uzależniona traci w tym momencie wysoką tolerancję na alkohol. Pojawić się mogą różne objawy natury psychicznej, takie jak psychoza lub utrata pamięci. 

Alkoholizm – najczęstsze objawy. 

Pojawiające się uzależnienie daje charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest głód alkoholowy, czyli odczuwany przymus do spożywania danej substancji. Organizm alarmuje na wszelkie sposoby, że brakuje mu substancji, od której się uzależnił. Ważnym sygnałem jest brak kontroli nad spożywaniem alkoholu. Gdy zakończenie oraz powstrzymanie się od picia stanowi problem jest to kolejny sygnał informujący o problemie alkoholowym. Problemy z pamięcią w formie luk oraz tzw. „urwanych filmów” jest także jednym z objawów. Poważny problem zaczyna się wtedy, gdy zaniedbaniu ulegają obowiązki, stosunki rodzinne oraz praca. W razie wątpliwości warto zgłosić się do specjalisty, który postawi diagnozę. Jedynym z charakterystycznych dolegliwości jest również syndrom abstynencyjny, który wywołuje mnóstwo niepożądanych dolegliwości, np. majaczenia alkoholowego, omamów oraz halucynacji. 

Jak alkoholizm wpływa na każdą sferę życia? 

Alkoholizm prowadzi do kompletnej ruiny życia danej osoby. Zepchnięcie jej na margines społeczny jest bardzo częstą sytuacją. Alkohol jest powodem rozstań, rozwodów, rozpadów rodzin, utraty pracy oraz finansów. Inne sprawy zawsze stoją obok alkoholu, ponieważ to on opanowuje całe życie. Sytuacja majątkowa ulega pogorszeniu i często dochodzi do zadłużeń. Alkoholik zmaga się ze społecznym odrzuceniem, ponieważ alkoholizm jest jedną z patologii społecznych. Taka sytuacja pogarsza stan uzależnionego wprowadzając go w jeszcze głębsze cierpienie, które próbuje stłumić alkoholem. Choroba alkoholowa to problemy całych rodzin. Wyróżniono nawet syndrom DDA – dorosłych dzieci alkoholików, który powoduje trudności w dorosłym życiu. Dzieciom alkoholików ciężko się odnaleźć w społeczeństwie. 

Alkoholizm psuje wszystko co do tej pory się budowało. Zwykle niemożliwe jest samodzielne pozbycie się problemu, ponieważ alkoholik zwykle nie widzi nic złego w swoim zachowaniu. Bardzo ważna jest rola rodziny, ponieważ to oni są w stanie nakierować chorego na drogę ku leczeniu. Jest to ciężkie, ponieważ najczęstszą reakcją alkoholików na tego typu zarzuty jest agresja. Bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, ponieważ nieleczony prowadzi do śmierci. 

Alkohol to także negatywny wpływ na zdrowie fizyczne. Duża ilość chorób jest zawdzięczana nadużywaniem alkoholu. Chorzy cierpią na zaburzenia najważniejszych układów w organizmie: pokarmowego, krążenia, oddechowego, moczowego oraz hormonalnego. Bardzo powszechne są także nowotwory, które są wyjątkowo oporne na leczenie. 

Jak leczyć alkoholizm?

Alkoholikom nie udaje się samodzielnie zatrzymać choroby. Uzależnienie postępuje, a ciągi alkoholowe są coraz cięższe do przerwania. Zwykle jest to stan ostateczny, który zagraża życiu oraz zdrowiu i nie powinien być leczony samoistnie. Wysokie dawki alkoholu oraz przerywanie ciągu alkoholowego powinno być przeprowadzane pod opieką lekarzy. Oni znają się na swojej pracy i wiedzą, jak zatrzymać oraz załagodzić syndrom abstynencyjny. Pierwszym krokiem leczenia jest trafna diagnoza. Umożliwia ona dobranie odpowiedniego leczenia, ze względu na aktualną fazę choroby. Uzależniony powinien być leczony dobrowolnie, co oznacza, że musi najpierw przyznać się przed sobą samym, że ma problem. Jest to dobry początek wdrożenia terapii. Na odwyk należy zgłaszać się w stanie trzeźwości. Ośrodki uzależnień doskonale radzą sobie z różnymi przypadkami, dlatego warto sięgnąć po ich pomoc. Niektórzy zgłaszają się na terapie indywidualne lub grupowe. Do wyboru są również różne grupy i kluby, np. spotkania anonimowych alkoholików (AA). Wszystko wybierane jest pod alkoholika i jego wymagania. Szeroki wybór daje szansę efektywniejszych wyników. Alkoholik może również liczyć na wspomaganie leczenia farmakoterapią. 

 
Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021