Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Alkoholizm – niebezpieczna choroba XXI wieku. 

29 sierpnia, 2022
Aktualnie alkohol jest najpopularniejszą substancją psychoaktywną na całym świecie. Jego powszechność obiegła wiele kultur oraz społeczności. Każdego dnia mamy do czynienia z alkoholem, który w pewien sposób gwarantuje nam rozrywkę. W ramach spędzania wolnego czasu wiele osób decyduje się na spotkania z alkoholem. Z tego względu wiele osób nie zastanawia się, ile krzywdy wyrządza swojemu organizmowi spożywając rożne trunki. Alkohol bardzo podstępnie wchodzi do naszego życia, aż w pewnym momencie zaczyna decydować o wszystkich naszych decyzjach. Alkoholizm wyróżniany jest jako jedna z poważniejszych patologii społecznych, która dotyczy wielu krajów. Uzależnienie od alkoholu nie wygląda stereotypowo i może się kryć w każdym z nas. Problem w dużej mierze dotyczy również najmłodszych osób. Według statystyk aż 50% młodzieży w wieku 13-14 lat przynajmniej raz w życiu spożywało alkohol. 

Jak działa groźna używka?

Alkohol oddziałuje na psychikę. Jego działanie jest bardzo szybkie. Alkoholicy posiadają duże trudności w zakresie funkcji poznawczych. Dochodzi do zaburzenia w racjonalnym myśleniu, uwadze, koncentracji i pamięci. Alkohol jest odpowiedzialny za przyjemne odczucia, które wspomagają relaks oraz zapomnienie o problemach. Z tego względu jest tak szerokie grono osób, które doceniają jego działanie. Powszechne jest bowiem sięganie po używkę w sytuacjach, gdy ciężko jest nam poradzić sobie ze stresem bądź problemem. Z tego względu kłopoty są pierwszym krokiem w stronę alkoholizmu. 

Podczas stanu nietrzeźwości nasz umysł pracuje zupełnie inaczej. Dochodzi do szczególnych zmian w zachowaniu, do których zaliczamy ryzykowne i niebezpieczne decyzje. Alkoholik nie panuje nad samym sobą. Jego emocje są gwałtowniejsze i kierują jego bezmyślnymi postanowieniami. Bardzo częste są zachowania agresywne i impulsywne. Z tego względu bardzo często zauważa się przejawy przemocy podczas spożywania alkoholu. Mózg pracuje gorzej z każdym kolejnym łykiem używki. Wraz ze wzrostem stężenia we krwi, rosną także symptomy fizyczne. Z początku objawy są znośne i dają poczucie ukojenia i relaksu. W sytuacji, gdy w organizmie znajdą się 4 promile alkoholu taka osoba jest zagrożona poważnymi skutkami, które mogą zagrażać życiu. 

Fazy alkoholizmu. 

Alkoholizm rozwija się płynnie w przeciągu wielu lat. Każdy etap ma łagodne przejście, dlatego ciężko jest rozpoznać szybko problem. Alkoholizm to głównie: odczuwanie wewnętrznego przymusu psychicznego do spożywania używki oraz występowanie fizjologicznych objawów, które pojawiają się po odstawieniu alkoholu. Za rozwój alkoholizmu odpowiada szereg połączonych ze sobą czynników – socjalnych, genetycznych, psychologicznych i środowiskowych. 

  • 1 stadium alkoholizmu rozpoczyna się poprzez uczestnictwo w spotkaniach towarzyskich, na których spożywany jest alkohol. Z początku alkohol pity jest umiarkowanie, bez upijania się. Na tym etapie rozwijane jest uzależnienie psychiczne.
  • 2 etap przejawia się poprzez spożywanie coraz większych ilości alkoholu, które są wynikiem coraz częstszych luk w pamięci. Alkoholik poszukuje okazji do wypicia. W tym celu organizuje różne spotkania. Na tym etapie charakterystyczne jest także picie w samotności, aby nikt nie widział. 
  • 3 faza zapoczątkowana jest występowaniem fizjologicznego uzależnienia w postaci głodu alkoholowego. Uzależniony traci kontrolę nad wypijanymi ilościami alkoholu. Jego życie rodzinne, zawodowe i osobiste ulega zaniedbaniu. Obowiązki spadają na dalszy plan. 
  • 4 etap jest ostatni i najpoważniejszy. Alkoholik popada w coraz dłuższe ciągi alkoholowe. Pije ciągle, co prowadzi do zaniku jego tolerancji na alkohol. Charakterystyczne są trudności w zakresie funkcjonowania psychicznego – utraty pamięci lub na przykład psychozy. 

Alkoholizm – rozpoznanie.

Uzależnienie od alkoholu objawia się w charakterystyczny sposób. Istnieje szereg objawów ujawniających problem z alkoholem. Podstawowy jest głód alkoholowy. Organizm alkoholika domaga się używki, ponieważ zdążył się do niej przyzwyczaić. Funkcjonowanie alkoholika utrudnia brak kontroli nad spożywanym alkoholem – problem z powstrzymaniem się od picia lub zachowaniem umiaru. Alkoholicy zmagają się także z problemami z pamięcią. Zaniedbują rodziny, obowiązki zawodowe oraz siebie samych. Uzależnieni od alkoholu cierpią także z powodu objawów zespołu abstynencyjnego, który powoduje przykre dolegliwości fizyczne i psychiczne. Jeżeli osoba w naszym towarzystwie posiada objawy alkoholizmu warto zasięgnąć porady specjalisty, aby zdiagnozować chorobę. 

Życie alkoholika. 

Alkoholizm niszczy całkowicie życie osoby uzależnionej. Nie ma żadnej sfery, która ocalałaby w starciu z używką. Alkoholicy często lądują na ulicy jako margines społeczny. Dużych szkód doświadczają także rodziny osób uzależnionych. Powszechne są rozwodu, rozpady więzi rodzinnych, starta pracy lub zadłużenia. Alkohol staje się w centrum uwagi, gdzie nie ma miejsca na nic innego. Osoba uzależniona narażona jest na społeczne odrzucenie, ze względu na szerzenie patologii społecznej, do jakiej należy choroba alkoholowa. W takich momentach stan alkoholika pogarsza się, co jedynie nasila uzależnienie. Alkoholicy dzielą się swoim problemem ze wszystkimi domownikami. Duża krzywda dotyka dzieci alkoholików, które w dorosłym życiu bardzo często miewają problemy z normalnym funkcjonowaniem. 

Alkoholizm jest odpowiedzialny za wszystkie tragedie. Choroba nie znika sama. Choremu trzeba pomóc, ponieważ on sam nie dostrzega tego, co się z nim dzieje. Z tego względu rodzina, która obserwuje każdą zmianę w zachowaniu powinna w miarę szybko zareagować. Leczenie jest ciężkie, ale bez niego nie ma szans na normalne życie. Nieleczony alkoholizm prowadzi szybko do śmierci. 

Należy także wspomnieć o destrukcyjnym wpływie na zdrowie fizyczne. Alkohol jest przyczyną wielu poważnych schorzeń, które nie zawsze da się wyleczyć. Uzależnieni od alkoholu mają problemy ze wszystkimi ważnymi układami w organizmie: pokarmowym, oddechowym, krążeniowym, moczowym i hormonalnym. 

Leczenie alkoholizmu.

Alkoholik potrzebuje pomocy, aby zatrzymać nałóg. Uzależnienie szybko postępuje i z dnia na dzień jest coraz silniejsze, poważniejsze, a co gorsza – trudniejsze do przerwania. Ostatnie stadium stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Zaprzestanie picia alkoholu powinno się odbywać pod kontrolą specjalistów, ponieważ objawy odstawienia mogą przypominać poważny stan chorobowy. Najważniejsze jest, aby dobrze zdiagnozować problem. Dzięki trafnej ocenie lekarza będzie możliwe dobranie odpowiedniego leczenia. Każda faza alkoholizmu wymaga innego podejścia. Ważne, aby alkoholik zaczynał leczenie od przyznania się przed sobą, że posiada problem, jest chory i potrzebuje pomocy. Popularnym rozwiązaniem są ośrodki terapii uzależnień, które zajmują się nawet najtrudniejszymi przypadkami. Każdy sposób jest dobry, aby wyjść z nałogu. Czasami wystarczy wybrać się na spotkania grupy AA – anonimowych alkoholików. 

 
Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021