Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Alkoholizm – trudy zwalczania nałogu

23 września, 2022
Alkoholicy stają przed trudnym zadaniem – przyznaniem się do choroby. Wbrew pozorom, to właśnie ten krok sprawia im najwięcej problemu. Wydawałoby się, że podjęcie się leczenia jest skomplikowaną decyzją. Tymczasem większość chorych nie zdobywa się na taką odwagę, aby głośno powiedzieć, że ma problem. Każda metoda leczenia wymaga jasno sprecyzowanego określenia swojego stanu. Jeżeli idąc na terapię wypieramy się choroby, to znaczy, że nie jesteśmy gotowi na ten krok. 

Zaprzeczanie i wypieranie to mechanizmy, które w wielu kwestiach towarzyszą osobom uzależnionym od alkoholu. Nie tylko oszukują innych, ale także siebie samych, ponieważ są zazwyczaj przekonane o swojej zdolności do odstawienia alkoholu w każdej chwili. Łatwiej jest im myśleć, że, gdyby chcieli to mogliby to zrobić, jednak nie widzą takiej potrzeby, ponieważ ich stan (według nich) jest normalny. Takie błędne myślenie pogłębia ich nałóg oraz sprawia, że przedłużają drogę do wyzdrowienia. 

Trudność w odstawieniu używki polega na wielowymiarowości uzależnienia. Wyróżniamy bowiem kwestię fizyczną, psychiczną i społeczną. Każda z nich buduje coraz większą barierę do wyleczenia. Alkoholik cierpi z powodu ciągłego przymusu do picia oraz boryka się z objawami odstawienia, gdy tylko decyduje się przestać pić. Chcąc nie chcąc, w jego głowie panuje przekonanie, że jest skazany na spożywanie alkoholu, ponieważ cały organizm buntuje się, gdy tylko odrzuca alkohol. Aby pokonać alkoholizm musimy popracować nad psychiką oraz wyzbyć się fizjologicznych reakcji na przerwanie picia. W tym celu musimy skorzystać z profesjonalnej pomocy. 

Najczęstsze zachowania alkoholika w stosunku do domowników

Domownicy wyjątkowo silnie odczuwają uzależnienie jednego z członków rodziny. Alkoholizm widnieje bowiem we wszystkich relacjach, które zawarł uzależniony. Nic z jego życia nie jest już takie same. Osoby uzależnione zachowują się w określony sposób. Ich zachowaniami rządzi pewien schemat. Zazwyczaj, aby ukrywać chorobę stosują na każdym kroku kłamstwa. Mówienie nieprawdy staje się ich ucieczką od odpowiedzialności oraz wyrzutów sumienia. Aby zrzucić poczucie winy posuwają się do wielu nieczystych działań, na przykład manipulacji. Członkowie rodziny zazwyczaj są obrzucani odpowiedzialnością za chorobę alkoholika, który w bardzo podstępny sposób daje im to do zrozumienia. Oczywiście, nie ma w tym żadnej prawdy, ponieważ to on sam odpowiada za swoją chorobę. Chcąc poczuć się lepiej, mniej winny decyduje się na oskarżanie swojej rodziny. Każdy, kto mieszka z alkoholikiem powinien mieć na uwadze jego standardowe zachowania. 

Alkoholik reaguje agresją na każdą próbę podjęcia rozmowy o jego problemie. W jego oczach uzależnienie nie istnieje i na pewno nie rozwija się właśni w nim. Z tego względu większość kontaktów z uzależnionym kończy się kłótniami oraz spiętą atmosferą. Rodzina za wszelką cenę stara się pomóc, jednak alkoholik, który nie chce się wyleczyć, nie podejmie odpowiednich kroków. 

Rozmowy stwarzają przykrą atmosferę, a sam uzależniony w każdym momencie stara się zracjonalizować swoje spożywanie alkoholu. Aby usprawiedliwić częste picie, decyduje się na wymyślanie różnych wymówek. Niekiedy rodzina wierzy dla alkoholika, tylko dlatego, ponieważ chcieliby, aby to była prawda. Łatwo się zagubić, gdy przebywamy w towarzystwie chorego. 

Co decyduje o rozwoju alkoholizmu?

Pojawienie się alkoholizmu nie zawsze da się przewidzieć. W wielu przypadkach możemy spodziewać się problemów, dlatego warto zdecydować się na działania profilaktyczne. Na rozwój choroby mają wpływ czynniki genetyczne. W dużej mierze jest to dziedziczenie predyspozycji uzależnienia od alkoholu. Niektóre osoby od urodzenia są bardziej podatne na używki. Znaczenie ma tutaj ilość enzymów metabolicznych, które wpływają na tolerancję alkoholową. Konieczność spożywania dużych ilości trunków może mieć znaczenie w uzależnianiu się. 

Przebywając wśród osób z problemem alkoholowym, jesteśmy szczególnie podatni na ich wpływ, w szczególności, gdy jest to najbliższa rodzina. Proces wychowania jest najważniejszym elementem, przez które musi przejść każde dziecko. Prawidłowe działania oraz poprawne wzorce pomagają w odpowiednim rozwoju. Gdy dzieci wychowują się w domu z alkoholikiem, istnieje spora szansa, że w dorosłym życiu będą się zachowywać w podobny sposób. Modelowanie oraz naśladowanie to sposoby na poznawanie świata przez najmłodszych. Mając tę wiedzę możemy skutecznie unikać choroby alkoholowej. 

Na uzależnienie ma wpływ także nasza psychika. Jesteśmy wyposażeni w określone predyspozycje i wyróżniamy się unikalnym charakterem. Nasze doświadczenia życiowe oraz geny kształtują całą naszą osobę i wreszcie całe życie. Osoby, które słabiej radzą sobie ze stresem są bardziej podatne na uzależnienia. Znaczenie ma także posiadanie innych zaburzeń psychicznych, które mogą oddziaływać na pojawienie się alkoholizmu. Istnieje wiele kwestii, na które zwraca się uwagę podczas diagnozy uzależnienia od alkoholu. 

Problemy związane z diagnozą alkoholizmu

Diagnoza alkoholizmu musi być przeprowadzana przez odpowiednią osobę. Nie możemy samodzielnie stwierdzić, że cierpimy na uzależnienie, ponieważ pod jego postacią może się kryć poważniejsze zaburzenie. Wynika z tego, że pierwszym krokiem powinna być profesjonalna diagnoza, która dostarczy wszystkich niezbędnych informacji. Ważne, aby lekarz stwierdził, w jakiej fazie choroby się znajdujesz i jakie są polecane metody leczenia. Nie musisz się o nich dowiadywać na własną rękę. Po to są specjaliści, abyś mógł się do nich zwrócić o pomoc. 

Alkoholizm bardzo często mylony jest z piciem ryzykownym lub piciem szkodliwym. Tylko doświadczony psychiatra będzie potrafił odróżnić te zaburzenia. Dobra diagnoza jest niezbędna w procesie leczenia. Co, gdy podczas diagnozowania zostanie odkryta inna choroba psychiczna? Wtedy proces leczenia się komplikuje i staje bardziej wymagający. Jest to jednak konieczne, aby choroba nie powróciła. Leczenie alkoholików, którzy mają współistniejące choroby powinno się odbywać w specjalnych warunkach, przez lekarzy, którzy znają się na obu zaburzeniach. 

Czasami alkoholizm jest trudny do wykrycia. Alkoholicy doskonale się maskują i wyuczają poprawnego funkcjonowania. W ten sposób ich stan nie daje żadnych podejrzeń i rzadko kiedy, ktoś zauważa pewne nieprawidłowości. Wysoko – funkcjonujący alkoholicy mogą spożywać alkohol podczas pracy i nauczyć się, aby ich zachowanie nie sprawiało żadnych wątpliwości. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych typów alkoholików, ponieważ ich dostrzeżenie zajmuje lata. Nawet ich rodzina nie zawsze zauważa pierwsze sygnały. 

Aby podjąć odpowiednie leczenie musimy udać się do specjalisty. Żadne działania podejmowane na własną rękę nie okażą się wystarczająco skuteczne. Jeżeli mamy możliwość profesjonalnej pomocy, to korzystajmy z niej, póki choroba nie doprowadziła do wielu zniszczeń, a nasze zdrowie trzyma się w nie najgorszej kondycji, ponieważ z czasem pojawi się coraz więcej problemów. 
Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021