Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Biała gorączka alkoholowa – co to jest i jak przebiega leczenie? 

21 maja, 2021
Mianem białej gorączki alkoholowej określa się w środowisku placówek odwykowych i terapeutycznych tzw. majaczenie drżenne lub inaczej delirium tremens. Stanowi ona jeden z najpoważniejszych stanów związanych z odstawieniem alkoholu przez alkoholika. Organizm, który każdego dnia stopniowo był coraz bardziej zatruwany przez destrukcyjne działanie alkoholu, po jego odstawieniu zaczyna doświadczać licznych efektów nadmiernego stosowania tej używki. W momencie kiedy dana osoba zauważy u siebie objawy białej gorączki powinna jak najszybciej zgłosić się po profesjonalną pomoc. Samo delirium jest niezwykle groźne, tym samym alkoholik powinien być pod kontrolą medyczną.

Biała gorączka alkoholowa – co to takiego?

Na białą gorączkę alkoholową składa się wiele objawów oraz dolegliwości, które wiąże się zarówno z piciem nałogowym etanolu, jak i jego gwałtownym i nagłym odstawieniem. Tego typu schorzenie nie pojawia się jednak u każdego alkoholika, jednak jest ono na tyle poważne, że nie należy jej ignorować, jeżeli już się pojawi. Szacuje się, że około 10% osób uzależnionych od alkoholu, a także około 5% osób próbujących zwalczyć uzależnienie doznaje szeregu objawów związanych z dolegliwościami białej gorączki. Przede wszystkim pojawiają się problemy natury psychicznej, takie jak:

 • Zaburzenia orientacji,
 • Zmiana rytmu dobowego – podczas delirium takie osoby są aktywne w nocy, jednak przesypiają znaczną część dnia,
 • Znaczne pobudzenie,
 • Odczuwanie silnego lęku i niepokoju,
 • Wahania nastroju i labilność emocjonalna,
 • Omamy natury słuchowej i wzrokowej,
 • Urojenia.

Sytuację pogarszają również symptomy fizjologiczne:

 • Gorączka,
 • Wymioty,
 • Nudności,
 • Biegunka,
 • Skoki ciśnienia tętniczego,
 • Nadmierna potliwość,
 • Tachykardia,
 • Drżenie mięśni,
 • Przyspieszony oddech.

Należy mieć na uwadze, że objawy białej gorączki alkoholowej będące efektem odstawienia alkoholu nie występują od razu, a dopiero po upływie pewnego czasu, zazwyczaj są to dwa lub trzy dni. Ich czas trwania również szacuje się zazwyczaj na około 72 godziny, czego efekt końcowy może być różny.

Niebezpieczeństwo związane z pojawieniem się delirium wiąże się z tym, że jeżeli dana osoba nie znajdzie się w szybkim tempie pod opieką lekarską, może dojść do zatrzymania akcji serca. Jeżeli pomoc przyjdzie w porę istnieje szansa na przywrócenie funkcji życiowych, jeżeli nie, dana osoba zostawiona sama sobie umiera.

Dlaczego organizm reaguje białą gorączką alkoholową?

Alkohol traktowany jest przez ludzki organizm jako silna toksyna i trucizna, aczkolwiek przy niewielkich ilościach, spożywając go w sposób zdroworozsądkowy, metabolizm ludzki jest w stanie chociaż częściowo poradzić sobie z jego przemianą. Z kolei przy regularnym piciu dochodzi do wystąpienia uzależnienia fizycznego. Nałogowe picie jest przyczyną przyzwyczajenia organizmu do znacznych dawek alkoholu. Dochodzi wtedy do dysfunkcyjnego działania ludzkiego organizmu, co ciekawe – w takich przypadkach człowiek utożsamia obecność alkoholu z prawidłowym funkcjonowaniem. Efektem takiego rozumowania i działania w momencie odstawienia alkoholu pojawia się zapaść w postaci objawów białej gorączki alkoholowej, wyszczególnionych w powyższych podpunktach.

Objawy, które związane są z delirium tremens częściej dotykają osoby starsze lub takie, które na co dzień cierpią z powodu różnych chorób przewlekłych, które obciążają dodatkowo organizm.

Jak leczy się białą gorączkę alkoholową?

Najważniejszym elementem leczenia białej gorączki alkoholowej jest fachowa pomoc medyczna w postaci hospitalizacji. W ten sposób są największe szanse na opanowanie negatywnych reakcji organizmu oraz na złagodzenie przebiegu i stopnia nasilenia objawów, co zwiększa możliwość wyeliminowania bezpośredniego zagrożenia życia. Z kolei w przypadku pojawienia się delirium w momencie odstawienia alkoholu, ewentualnie zmniejszenia dawki spożywanego napoju alkoholowego w ciągu dnia, dobrym sposobem rozwiązania problemu jest kontynuacja jego odstawienia będąc pod opieką medyczną. Warto postrzegać nieprzyjemną reakcję organizmu jako motywację do rozpoczęcia terapii i leczenia uzależnienia.

Pierwszą czynnością podejmowaną w celu skutecznego oczyszczania organizmu ze wszelkich resztek i pozostałości po alkoholu jest detoksykacja, czyli inaczej odtruwanie alkoholowe. W ten sposób wszelkie objawy białej gorączki alkoholowej zostają zmniejszone, a z czasem ustępują. Pacjent odczuwa lepsze samopoczucie, a jego stan określany jest mianem stabilnego. Dopiero w ten sposób przygotowana osoba jest wstanie skorzystać z oferty ośrodka leczenia i terapii uzależnienia, gdzie dowie się czym konkretnie jest delirium, jak je rozpoznać, jak sobie z nim radzić, a także uzyska stosowną wiedzę, narzędzia i umiejętności niezbędne w procesie wychodzenia z choroby alkoholowej, wliczając w to proces pokonywania problemów i trudu dnia codziennego. Należy zaznaczyć, że odwyk nie jest łatwy – generuje przeplatanie się ze sobą małych i większych sukcesów z porażkami. Jednak biorąc pod uwagę ogólne zniewolenie fundowane przez alkohol oraz wszelkie dolegliwości związane z uzależnieniem od niego, takie jak np. biała gorączka alkoholowa, warto podjąć wyzwanie i spróbować żyć w abstynencji z pomocą specjalistów. Ofertę placówek umożliwiających skorzystanie z odtruwania alkoholowego, czyli detoksu można odnaleźć w każdym większym mieście, np. Wrocław.

Alkoholizm

Alkoholizm jest ciężkim schorzeniem, przynoszącym cierpienie samemu alkoholikowi, jak i jego najbliższemu otoczeniu. Uzależnienie dotyka zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej danej osoby. Zwiększa się tolerancja alkoholowa, a samo nadużywanie napojów procentowych warunkuje zaburzenia somatyczne, psychiczne, ekonomiczno-zawodowe i społeczne.

Sposób leczenia choroby alkoholowej związany jest głównie od zaawansowania uzależnienia. Oddziaływaniem przynoszącym największe korzyści jest psychoterapia alkoholowa. Jednak nim do niej dojdzie należy przygotować Pacjenta pod kątem fizycznym, oczyszczając jego ciało poprzez odtrucie (detoks). W ten sposób poprawia się ogólny stan zdrowia i kondycji danej osoby, usuwa toksyny, nawadnia ciało i uzupełnia braki witaminowo-elektrolitowe, dając jednocześnie możliwość regeneracji wszystkich narządów i układów wewnętrznych.

Należy mieć na uwadze, że wszelkie działania antyalkoholowe są najbardziej skuteczne i efektowne podczas kompleksowych i wielotorowych oddziaływań leczniczo-terapeutycznych. Warto również wspierać taką osobę i być cierpliwym, chwalić każdy sukces. Tym samym sama chęć zaprzestania picia to nie wszystko, ważne są korygowane postawy, a także osiąganie zamierzonych celów, wliczając w to poprawę sytuacji domowej.

Choroba alkoholowa zaliczana jest do tych z rodzaju przewlekłych, przez co często można ją realnie zaleczyć, a nie wyleczyć – z tego powodu mówi się, że alkoholikiem jest się do końca życia. Silna motywacja to podstawa, ponieważ w razie nawrotu potrzeby, czyli głodu alkoholowego, nawet najmniejszy impuls może spowodować nawrót ciągów alkoholowych.

Jeżeli dana osoba dostrzega, że nie radzi sobie z utrzymaniem motywacji i chęci do dalszych działań antyalkoholowych, warto rozważyć wszywkę alkoholową we Wrocławiu. Ofertę placówek umożliwiających skorzystanie z chirurgicznego zabiegu zaszycia alkoholowego można odnaleźć w każdym większym mieście, np. Wrocław.
Archiwum

 

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021