Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Borderline i zaburzenia związane z używaniem alkoholu: zrozumienie związku

1 marca, 2023




Cierpienie na chorobę psychiczną, taką jak zaburzenie osobowości typu borderline, może być wyzwaniem dla pacjentów i ich bliskich. Podobnie zmaganie się z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu wpływa na każdą część życia osób cierpiących na borderline. Połączenie tych dwóch elementów może być druzgocące dla twojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Niestety, borderline i zaburzenia związane z używaniem alkoholu często występują razem. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki odpowiedniemu leczeniu zaburzeń współwystępujących i odpowiednim profesjonalistom po twojej stronie, możesz walczyć z nimi na drodze do lepszego, zdrowszego życia.

W jaki sposób borderline i alkoholizm są ze sobą powiązane?

Zaburzenie osobowości typu borderline to choroba psychiczna, która może negatywnie wpływać na proces regulacji emocjonalnej jednostki. Jednostka często traci kontrolę nad swoimi emocjami i zaczyna działać bardziej impulsywnie. W rezultacie częściej czuje się przygnębiona i ma trudności w relacjach z innymi.

Brak bezpiecznych medycznych opcji leczenia zaburzeń osobowości z pogranicza powoduje, że osoby z borderline mają tendencję do sięgania po alkohol. Jedno niemieckie badanie wykazało, że ponad 78% osób z borderline cierpi również na jakąś formę zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji. I odwrotnie, inne badanie wykazało, że pacjenci cierpiący na zaburzenia związane z używaniem alkoholu są ponad trzy razy bardziej narażeni na borderline.

Mówiąc dokładniej, osoby z niezdiagnozowanym borderline sięgają po alkohol z trzech typowych powodów:

Depresja i niepokój. Jako jeden z najczęstszych skutków ubocznych borderline, poczucie bezwartościowości może sprawić, że osoba pijąca zapomni o swoich smutkach, przynajmniej tymczasowo. To krótkoterminowe rozwiązanie staje się z czasem uzależnieniem, ponieważ mózg zaczyna łączyć uczucie wstrętu do samego siebie z potrzebą picia alkoholu.

Mania i wahania nastroju. Borderline objawia się nie tylko depresją, ale także częstymi wahaniami do euforii, które mogą wystąpić kilka minut po odczuwaniu niepokoju. Alkohol staje się rodzajem samoleczenia dla pacjentów z borderline, którzy chcą ustabilizować swoje emocje w okresie złej oceny sytuacji.

Impulsywne zachowanie. Jednym z najczęstszych objawów borderline jest nagłe uczucie potrzeby zrobienia czegoś, co niekoniecznie musi być racjonalne. Ta sama potrzeba natychmiastowej gratyfikacji może również skierować jednostkę w stronę alkoholu i picia więcej niż planowano, tylko po to, aby uzyskać te pozytywne efekty krótkoterminowe.

Wreszcie, niektóre dowody zaczęły również sugerować, że te same cechy genetyczne, które sprawiają, że osoba jest bardziej podatna na borderline, mogą również zwiększać prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu i innych narkotyków. 

Czy borderline pogarsza alkoholizm?

Borderline i alkoholizm są niebezpieczne, ponieważ każdy z nich może pogorszyć drugi. Na przykład typowe objawy borderline mogą prowadzić do częstego spożywania alkoholu. Ale nadużywanie alkoholu może również prowadzić do gorszych wahań nastroju i napadów depresji, a także bardziej impulsywnych zachowań w dłuższej perspektywie. To błędne koło, z którego trudno się wyrwać.

Co gorsza, podobieństwo niektórych z tych objawów może również prowadzić do błędnej diagnozy, zwłaszcza gdy dana osoba przeprowadza samodiagnozę na podstawie swoich objawów. Pacjenci mogą nie zdawać sobie sprawy, że cierpią na borderline, ponieważ objawy wskazują bardziej bezpośrednio na nadużywanie alkoholu. Ten brak diagnozy może prowadzić do niewłaściwego leczenia, pogarszając oba stany.

Ścisłe nakładanie się borderline i zaburzeń związanych z używaniem alkoholu sprawia, że ogólnie trudniej jest zdiagnozować borderline. Zaburzenie osobowości typu borderline jest obecnie jednym z najsłabiej poznanych zaburzeń psychicznych, a nawet niektórzy specjaliści mogą przypisywać jego objawy równoczesnemu uzależnieniu od alkoholu.

Wreszcie, niektóre badania zaczęły sugerować, że leczenie współwystępujących zaburzeń może być mniej skuteczne w przypadku osób cierpiących zarówno na zaburzenia związane z używaniem alkoholu, jak i na borderline, w porównaniu z pacjentami cierpiącymi tylko na jedno lub drugie. To sprawia, że wczesne wykrycie problemu i właściwe, kompleksowe leczenie alkoholizmu i borderline jest tym bardziej istotne dla pełnego wyzdrowienia.

Borderline i alkoholizm: wpływ na umysł

Połączenie borderline i alkoholizmu może być szkodliwe, zwłaszcza ze względu na negatywny wpływ, jaki połączenie obu może mieć na umysł jednostki. Dowody sugerują, że zaburzenie związane z używaniem alkoholu zmienia chemię mózgu osób dotkniętych chorobą, a zmiany metaboliczne upośledzają i wpływają na różne procesy neurobiologiczne.

Dowody te mogą wyjaśnić powszechne zaniki pamięci wśród osób dotkniętych alkoholizmem. Może to również wyjaśniać rosnącą impulsywność, która towarzyszy częstemu nadużywaniu alkoholu, nie tylko z powodu początkowego zatrucia, ale także długoterminowego wpływu narkotyku na umysł. 

Borderline dodaje kolejny niestabilny element do mieszanki, który dodatkowo wyolbrzymia te problemy. Powtarzające się napady depresji, impulsywność i ciężkie wahania nastroju mogą być zarówno spowodowane, jak i znacząco zmieniać strukturę neurologiczną mózgu. Negatywny wpływ na zdrowie danej osoby jest trudny do przecenienia, zwłaszcza gdy nie jest leczony przez dłuższy czas.

Uzyskaj pomoc 

Kiedy zmagasz się z zaburzeniem osobowości typu borderline i zaburzeniem związanym z używaniem alkoholu, uzyskanie odpowiedniej pomocy ma kluczowe znaczenie. Potrzebujesz profesjonalistów, którzy troszczą się o Ciebie 24 godziny na dobę i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby osiągnąć pełny powrót do zdrowia i lepszą jakość życia, od właściwej diagnozy po detoksykację i wysokiej jakości opiekę długoterminową.

Proces ten rozpoczyna się od podwójnej diagnozy, która pozwala zrozumieć stan i wpływ borderline i alkoholizmu na twoje życie. Podwójna diagnoza pozwala na stworzenie odpowiedniego planu leczenia zaburzenia i uzależnienia. Zapewnia, że wstępny detoks i długoterminowy plan rekonwalescencji stacjonarnej lub ambulatoryjnej są dostosowane do Twojej konkretnej sytuacji i potrzeb.

Współistnienie uzależnienia i zaburzeń osobowości nie jest wyrokiem przy rozpoczęciu leczenia. Pozytywne oddziaływania terapeutyczne w obszarze uzależnienia od alkoholu i narkotyków mogą pomóc w przywróceniu spokoju, zatrzymaniu przyspieszającego koła destrukcji i utorowaniu drogi psychoterapii zaburzeń osobowości. Regularne wizyty lub udział w terapii grupowej dają szansę na normalne funkcjonowanie i rozwój w dotychczas zaniedbanych dziedzin życia. Alkoholizm leczy się także za pomocą leków, takich jak Esperal, czyli wszywki alkoholowej. Pomaga ona w utrzymaniu abstynencji przez około rok czasu, ale jest najbardziej skuteczna w połączeniu z innymi metodami leczenia. 




Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021