Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Czy alkohol może mieć związek z cukrzycą?

17 listopada, 2022
Alkoholizm jest odpowiedzialny na powstawanie wielu chorób. Mogą one dotykać różnych układów oraz narządów. Całe ciało jest zagrożone, gdy oddziałuje na nie alkohol. Etanol jest złożoną substancją, która oddziałuje na organizm wielorako. Podczas picia możemy doświadczyć silnych wahań stężenia glukozy we krwi. Każde odstępstwa od normy w kontekście poziomu cukru mogą przynieść wiele szkód. Niektóre rodzaje trunków odpowiadają za podniesienie poziomu cukru, inne nie wykazują takiego działania. Najlepiej unikać alkoholu, gdy poza cukrzycą, choruje się na różne inne poważne schorzenia. Alkohol nie powoduje niczego pozytywnego, więc najbezpieczniej jest go wyrzucić z codziennych nawyków. 

Jak alkohol oddziałuje na cukrzyków?

Cukrzyca jest poważną chorobą, która wymaga od pacjentów bezwzględnego trzymania się zasad, dotyczących diety. Każda osoba chora jest zobowiązana do wyeliminowania z diety łatwo-przyswajalnych węglowodanów. Alkohol nie jest całkowicie zakazany, gdy dana osoba choruje na cukrzycę. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Aby nie dopuścić do skutków ubocznych, takich jak: uszkodzenie komórek nerwowych (odczuwanie bólu, pieczenia i drętwienia ciała), wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz retinopatia (choroba atakuje narząd wzroku). 

Cukrzyk musi stale kontrolować poziom glukozy we krwi. Jest to ważne również podczas spożywania alkoholu, ponieważ kontrolując go, będzie w stanie uniknąć hipoglikemii. W tym celu warto spożyć odpowiednio syty posiłek zanim zaczniemy spożywać alkohol. Jest to ważne dla naszego późniejszego dobrego samopoczucia, ponieważ picie na pusty żołądek znacznie podrażnia błonę śluzową żołądka oraz sprzyja silniejszemu odczuwaniu kaca. W ten sposób nie stracimy tak szybko kontroli nad spożywaną używką, co ma duże znaczenie, gdy chodzi o uzależnienie. 

Warto zwrócić uwagę na spożywanie alkoholu i łączenie tego z wysiłkiem fizycznym. Takie połączenie może być bardzo groźne dla osób z cukrzycą, ponieważ w szybkim tempie prowadzi organizm do niedocukrzenia. Nasz organizm traktuje alkohol jest truciznę. Najwięcej roboty ma przy nim wątroba, która musi go zneutralizować, aby szybko został wydalony przez ciało. W trakcie spożywania alkoholu trzeba zatem pamiętać o uzupełnianiu węglowodanów, ponieważ wypicie dużych ilości etanolu może sprzyjać hipoglikemii. 

Czy można pić alkohol, gdy ma się cukrzycę?

Nie każda osoba powinna decydować się na spożycie alkoholu. W niektórych sytuacjach choroba całkowicie wyklucza możliwość wypicia. Największe zagrożenie występuje u osób:

 • Posiadających niewyrównaną cukrzycę,
 • W zaawansowanym stanie choroby, kiedy powikłania są bardzo dotkliwe,
 • Niekontrolujących stanu nadciśnienia tętniczego krwi,
 • Cierpiących na nadczynność tarczycy,
 • Chorujących na niedoczynność nadnerczy,
 • Posiadających wysoki poziom trójglicerydów we krwi,
 • Mających za sobą zapalenie trzustki.

Czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę w kwestii spożycia alkoholu jest także rodzaj cukrzycy. W sytuacji, gdy pacjent cierpi na cukrzycę typu II, odradza się picia jakiejkolwiek ilości alkoholu. U takich osób mogą szybko rozwijać się powikłania cukrzycowe, którym będzie sprzyjało wypijanie trucizny, jaką stanowi dla organizmu alkohol. Najczęstszym powikłaniem w wyniku spożywania alkoholu przez cukrzyków jest powolna utrata prawidłowego widzenia. 

Każda osoba chorująca na cukrzycę i decydująca się na spożycie alkoholu powinna być świadoma oraz poinformowana o wszystkich zagrożeniach, które się z tym wiążą. Alkohol sprawia, że tracimy kontrolę oraz poczucie rzeczywistości. Może być zatem ciężko stale kontrolować poziom cukru we krwi. W takiej sytuacji łatwo o zasłabnięcia i omdlenia, które mogą skończyć się nawet śpiączką lub śmiercią pacjenta. 

Wpływ na poziom cukru poszczególnych rodzajów alkoholów

Każdy trunek działa inaczej na nasz organizm. Znając charakter poszczególnych rodzajów alkoholu możemy wybrać najbezpieczniejszą opcję, w przypadku chorowania na cukrzycę. Jeżeli już masz pić, to rób to mądrze. 

 • Piwo – posiada wysoki indeks glikemiczny. Jego spożycie może powodować wzrost stężenia glukozy. Jest to jeden z najgroźniejszych rodzajów alkoholu, którego przede wszystkim nie powinny pić osoby chorujące na cukrzycę,
 • Wódka – posiada niski indeks glikemiczny i jest znacznie bezpieczniejsza od piwa. Jeżeli spożywamy ją w czystej postaci, nie musimy się obawiać wahań cukru we krwi. Niestety wódka zazwyczaj jest łączona ze słodkimi napojami, co niekorzystnie wpływa na poziom cukru,
 • Whisky – posiada niski indeks glikemiczny i jest tak samo obojętna dla cukrzyków, jak wódka,
 • Wino – ten alkohol ma wiele odmian. W zależności od poziomu słodyczy – słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne możemy sami wpływać na indeks glikemiczny. Najkorzystniejsze dla cukrzyków są wina wytrawne, które nie posiadają tyle cukru, co reszta. 

Jeżeli chcesz sięgnąć po alkohol to wybieraj ten bez cukru: spirytus, czysta wódka, rum, gin, tequila. Pamiętaj jednak o tym, że każdy alkohol może powodować wiele innych problemów. Spożywany regularnie sprzyja rozwojowi uzależnienia. Kiedy cukrzyk uzależni się od alkoholu sytuacja staje się bardzo niebezpieczna, ponieważ łatwo wtedy o śmierć chorego. 

Na co muszą uważać osoby chore na cukrzycę, podczas spożywania alkoholu?

Osoby chore na cukrzycę na stałe przyjmują niektóre leki. Część z nich odpowiada za obniżenie poziomu cukru we krwi. Gdy dojdzie do interakcji takiego leku i alkoholu może wystąpić stan hipoglikemii. Aż do 24 godzin po spożyciu alkoholu może być odczuwalny zbyt niski poziom glukozy. Ponadto, alkohol wpływa na skuteczność leków, w związku z czym, może obniżać działanie środków, które są bardzo ważne dla osób chorych. 

Poważne konsekwencje spożywania alkoholu przez cukrzyków obejmują kwasicę ketonową. Ten stan wynika z niedoboru insuliny w organizmie i powinien być natychmiastowo leczony w warunkach szpitalnych. Choroba bezpośrednio zagraża życiu oraz zdrowiu. Jej objawy są zależne od wieku pacjenta, długości trwania choroby, towarzystwa innych powikłań cukrzycowych oraz tempa, w jakim powstają zaburzenia metaboliczne. Kwasicę ketonową rozpoznasz najczęściej po:

 • Nadmiernym pragnieniu,
 • Bólu brzucha, 
 • Wymiotach, 
 • Zwiększonej ilości wydalanego moczu,
 • Odwodnieniu organizmu,
 • Zaburzeniach świadomości,
 • Przyspieszony oddech,
 • Zapach acetonu z ust.

Kwasica ketonowa często mylona jest ze stanem upojenia alkoholowego. Ważne jest zatem prawidłowe rozpoznanie choroby oraz szybka interwencja lekarska. Nie ma czasu do stracenia, gdy w grę wchodzi życie ludzkie. Kluczowa może być informacja, że pacjent choruje przewlekle na cukrzycę. 

Osoby chorujące na cukrzycę powinny stale kontrolować swój stan zdrowia. W przypadku stabilnej choroby oraz okazji do świętowania nie jest wskazane, ale też nie jest zabronione spożycie rozsądnej ilości odpowiedniego alkoholu. W żadnym stanie używka nie będzie zalecana, ponieważ u każdego może wywołać skutki uboczne. Najlepiej, aby spożywać ją w stanie kontrolowanym. 
Archiwum

 

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021