23 grudnia, 2024
Kolejny raz budzisz się dzień po zakrapianej imprezie, ale zamiast miłych wspomnień z poprzedniego wieczora, męczą cię światłowstręt, uciążliwe szumy i nieprzyjemny ucisk w głowie? Jaki ma to związek z alkoholem? Dlaczego pojawia się po jego spożyciu? Czy ucisk w głowie po alkoholu musi pojawiać się za każdym razem? Sprawdź, czym dokładnie jest tak zwany ucisk w głowie po alkoholu i czy można temu zaradzić.
Ucisk w głowie po alkoholu to po prostu inne określenie na ból głowy, który pojawia się najczęściej po kilku godzinach od spożycia dużej ilości napojów procentowych. Przyczyną, jaka odpowiada za tę nieprzyjemną dolegliwość, jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje właśnie alkohol etylowy. Dochodzi do tego podczas procesu metabolizowania substancji alkoholowych.
Niestety bardzo często bólowi głowy na następny dzień po spożyciu alkoholu towarzyszą również inne symptomy, takie jak światłowstręt, uczucie rozbicie, zmęczenie czy mdłości. Wszystkie te objawy składają się na cały zespół dolegliwości poalkoholowych, które powszechnie określa się kacem.
Kac to cały szereg różnych dolegliwości, które często, choć nie zawsze, występują na następny dzień po spożyciu dużej dawki alkoholu i z reguły towarzyszą nam wtedy przez większość dnia. Są to dolegliwości bardzo uciążliwe i nierzadko wielorodne, co dodatkowo utrudnia funkcjonowanie.
Za wywołanie objawów typowych dla kaca odpowiada nie spożycie alkoholu samo w sobie, a dopiero jego proces wydalania z organizmu i przemiany jego materii. Kiedy etanol we krwi zaczyna spadać, niewielka jego część zostaje wydalona wraz z moczem oraz podczas oddychania. Jednakże większa jego część, bo ponad 90 procent, zostaje poddana procesowi metabolizmu w naszej wątrobie. Dzięki enzymowi, zwanemu dehydrogenazą alkoholową (z ang. alcohol dehydrogenase, w skrócie: ADH), alkohol zostaje przemieniony w aldehyd octowy, a w końcu do dwutlenku węgla i wody. Z uwagi na silną toksyczność aldehydu octowego dla naszego organizmu (10-30 razy większa niż toksyczność samego etanolu!), związek ten nie pozostaje dla nas obojętny. Gdy jego stężenie opada, zaczynamy doznawać nieprzyjemnych objawów, które powszechnie znamy właśnie jako kac. Proces ten rozpoczyna się w ciągu kilku godzin od spożycia alkoholu.
Do najpowszechniej występujących objawów kaca zaliczamy:
Jeżeli ból głowy pojawił się na następny dzień po spożyciu alkoholu, najbardziej oczywistą i prawdopodobną przyczyną może okazać się właśnie kac. Jeżeli jednak ilość, którą wypiliśmy, była niewielka, nie wprowadziliśmy się nawet w stan upojenia alkoholowego lub jesteśmy osobami, które kaca zazwyczaj nie doświadczają, mogą pojawić się wątpliwości, czy za nieprzyjemny ucisk odpowiada na pewno kac.
Alkohol wpływa na organizm na wielu płaszczyznach, między innymi uszkadzając ważne komórki, pogarszając nasz ogólny stan zdrowia lub np. wpływając negatywnie na jakość snu. Czasami więc ból głowy po alkoholu może mieć nieco inne źródła, a oto kilka z nich:
Oczywiście powodów, dla których po alkoholu może boleć głowa, jest znacznie więcej, ale oto kilka najpopularniejszych. Czasami do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości może przyczynić się także rodzaj spożytego alkoholu lub ogólna kondycja naszego organizmu. Jeżeli ból głowy nasila się, a pomimo upływu kolejnych dni ból nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem. Ból spowodowany kacem powinien minąć w ciągu kilku godzin, a utrzymujący się dłużej może świadczyć o innych problemach ze zdrowiem.
Wiemy już, że do nieprzyjemnego ucisku w głowie po alkoholu dochodzi wskutek kaca. Co w takim razie możemy zrobić, aby jakoś temu zaradzić? Czy można przyspieszyć proces regeneracji organizmu po mocno zakrapianej imprezie?
Najrozsądniej będzie zacząć od mniej ingerencyjnych sposobów. W wielu przypadkach ból głowy może ustąpić już w ciągu pierwszych godzin po przebudzeniu, a żeby przyspieszyć ten proces, prawdopodobnie wystarczająca okaże się… woda. Nawodnienie organizmu na następny dzień po spożyciu alkoholu jest bardzo wskazane. Dorosły człowiek powinien wypijać od półtora do nawet trzech litrów wody dziennie, a w przypadku nadmiernego odwodnienia po alkoholu tym bardziej należy uzupełnić płyny w organizmie. Może się okazać, że tylko tyle wystarczy, aby znacząco złagodzić ból głowy.
Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również napoje izotoniczne. Korzystają z nich przede wszystkim sportowcy, gdyż te świetnie uzupełniają wszystkie najważniejsze minerały – takie jak potas, magnez, wapń. Elektrolity są niezbędne do zachowania równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej naszego organizmu, więc tym bardziej warto dostarczyć je na następny dzień po spożyciu alkoholu.
Jeśli nie mamy w zasięgu ręki gotowego izotonika, z łatwością możemy przygotować go sami. W tym celu wystarczy woda, cytryna, sól i miód albo cukier. Mieszanka tych składników doskonale się sprawdza i wspomaga przywrócenie równowagi wodnej w naszym organizmie.
Kiedy ból głowy staje się nieznośny, w pierwszym odruchu możemy chcieć sięgnąć po leki przeciwbólowe. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także przeciwzapalne wykazują silne właściwości w połączeniu z alkoholem, które mogą okazać się destrukcyjne dla naszego zdrowia.
Możliwymi skutkami ubocznymi takiego połączenia mogą być:
Nawet jeśli stosowaliśmy już takie połączenia i dotąd nie wydarzyło się nic złego, nie oznacza to, że nawet jednorazowe przyjęcie leku przeciwbólowego, kiedy w naszym organizmie wciąż obecny jest alkohol, nie wpłynie negatywnie na nasz organizm i nie zagrozi zdrowiu. Pamiętajmy, że regularne stosowanie takich praktyk może przyczynić się do niewydolności narządów wewnętrznych, a nawet i śmierci. Przed wzięciem leku warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem.
Ucisk w głowie po alkoholu najczęściej pojawia się wskutek kaca jako odpowiedź na procesy zachodzące w naszym organizmie podczas procesu metabolizmu alkoholu etylowego. W celu złagodzenia tego nieprzyjemnego objawu zazwyczaj wystarczy odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Pamiętajmy też o zachowaniu rozwagi w kwestii przyjmowania leków – te najlepiej odpuścić sobie w połączeniu z alkoholem i pozwolić organizmowi samemu dojść do siebie.