Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Granica uzależnienia – gdzie leży między sporadycznym spożyciem alkoholu, a uzależnieniem?

8 stycznia, 2022
Uzależnienie od alkoholu to jedno z bardzo powszechnych uzależnień naszych czasów. Problemem jest rozpoznanie go na początku powstawania. Ciężko określić czy kieliszek wina do kolacji lub piwo wypite co drugi wieczór, to tylko zwykła przyjemność czy już sygnał świadczący o początkach alkoholizmu. W poniższym tekście pozwolimy zrozumieć Ci, gdzie leży ta cienka granica oraz rozpoznać je u siebie lub osoby najbliższej.

Jakie są przyczyny uzależnienia od alkoholu?

Powstawanie uzależnienia – każdego, nie tylko tego od alkoholu – ma podłoże emocjonalne. Szacuje się, że osoby, które w dzieciństwie nie miały szansy na prawidłowy rozwój emocjonalny, częściej popadają w uzależnienia, niż osoby, których rozwój emocjonalny był prawidłowy. Oznacza to, że osoby z rodzin patologicznych, w których występowała przemoc, zaniedbania czy właśnie alkohol mają większe predyspozycje na pozostanie alkoholikami.

Nie jest to oczywiście reguła, od alkoholu uzależnić może się każdy, kto nie potrafi poradzić sobie ze stresem, utratą kogoś bliskiego czy złą sytuacją finansową. Jedną z najczęstszych przyczyn powstania uzależnienia od alkoholu jest właśnie nadmierny oraz długotrwały stres pojawiający się w naszym życiu, z którym nie potrafimy sobie poradzić. Alkohol staje się pewnego rodzaju ucieczką i pociechą w trudnych chwilach.

Jakie są pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu?

Powstawanie uzależnienia od alkoholu można podzielić na kilka faz, a pierwsza z nich jest bardzo trudna do wychwycenia i często bagatelizowana lub ignorowana. Objawów może być kilka, jednak nie zawsze oznacza to, że wpadamy w uzależnienie. Zawsze należy być czujnym, znać siebie i drogą dedukcji stwierdzić czy takie zachowanie to po prostu chwilowy spadek formy czy już początek choroby?

Jednym z alarmujących symptomów jest fakt, że jedynie przy piwie czy wódce relaksujesz się i odprężasz. Równocześnie nie widzisz i nie jesteś w stanie zaakceptować innych form relaksu. Również zmiana myślenia o alkoholu na takie, w którym to alkohol jest Twoim jedynym pocieszycielem oraz bolączką na stres i problemy jest jasnym sygnałem, że zaczynasz uzależniać się od niego. Nie możesz w nocy spać i pomaga Ci tylko chlapnięcie sobie jednego głębszego pod wieczór? Jest to kolejny objaw początku uzależnienia. 

Warto zwracać uwagę na takie szczegóły, gdyż szybka interwencja pozwoli Ci na uniknięcie długich miesięcy leczenia ostrego uzależnienia alkoholowego oraz odbudowywania swojego nadszarpniętego zdrowia i relacji z najbliższymi.

6 sygnałów świadczących o uzależnieniu

W naszym kraju istnieją kryteria, które ściśle określają na czym polegają objawy uzależnienia od alkoholu. Są one stworzone przez Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Jeżeli utożsamiasz się z co najmniej trzema z sześciu kryteriów podanych poniżej, oznacza to, że masz problem z alkoholem.

Silne pragnienie spożycia alkoholu

Jeżeli zauważasz u siebie coraz silniejszą potrzebę spożywania alkoholu jest to pierwszy z niepokojących sygnałów. Część osób odczuwa wręcz przymus do napicia się alkoholu etylowego i nie jest w stanie myśleć o niczym innym, dopóki nie napije się.

Brak kontroli nad swoim dotychczasowym zachowaniem

Kolejnym objawem świadczącym od niebezpiecznym uzależnieniu jest brak kontroli nad własnym zachowaniem względem picia. Po prostu przestajesz kontrolować ilości wypitego alkoholu, ale nie tylko. Poza kontrolą pozostają również czas picia (możesz zacząć wpadać w kilkudniowe ciągi alkoholowe) oraz miejsce (zaczynasz ukrywać się w różnych miejscach, by napić się alkoholu, tak by nikt inny tego nie widział).

Fizjologiczne objawy

Symptomem, na który również należy zwrócić szczególną uwagę są zmiany w naszym organizmie. Pokaże Ci on bowiem, że dzieje się coś niedobrego, że alkohol zaczął przejmować nam nim kontrolę i wyniszczać go. Zauważysz u siebie drżenie rąk, zaniki pamięci, kłopoty ze skoncentrowaniem się. Staniesz się bardziej drażliwy i niecierpliwy. Alkohol zmienia nie tylko zachowanie i psychikę, ale również naszą fizyczność. Dostrzeżesz zmiany w swoim wyglądzie, jakimi niewątpliwie będą problemy ze skórą (staje się mniej elastyczna, szara, pojawia się więcej zmarszczek), żółkną Ci białka oczu, może pojawić się trądzik. Twój wygląd nie będzie adekwatny do Twojego wieku – szacuje się, że osoby uzależnione od alkoholu wyglądają na nawet 10-15 lat starzej niż ich wiek rzeczywisty! Jeśli zatem słyszysz ostatnio często, że postarzałeś się i wyglądasz niezdrowo, może to być kolejny objaw uzależnienia.

Zwiększenie tolerancji na alkohol

Zauważyłeś, że możesz teraz wypić więcej i nie upijasz się? Kiedyś, by się upić wystarczyły Ci dwa piwa, a obecnie po takiej dawce alkoholu nie odczuwasz praktycznie niczego? Może to świadczyć o zwiększonej tolerancji na alkohol, co stanowi kolejny objaw uzależnienia alkoholowego. Organizm przyzwyczaił się do substancji psychoaktywnej i domaga się jej większej ilości, by móc wejść w stan rozluźnienia i ukojenia.

Zaniedbywanie innych obowiązków

Czy w ostatnim czasie zaobserwowałeś, że zaniedbujesz swoje obowiązki? Lądujesz na dywaniku u szefa z powodu nieoddanych projektów, a rodzina uskarża się, że musi wyprowadzać za Ciebie psa i wynosić śmieci?

Być może to kolejny powód do niepokoju, bowiem alkohol, który przejmuje nad nami kontrolę, powoduje zaniedbywanie obowiązków zarówno tych domowych jak i zawodowych. Alkohol zajmuje Twoje myśli prawie całymi dniami i nie jesteś w stanie sprostać innym zadaniom, które kiedyś przychodziły Ci z łatwością.

Dalsze spożywanie alkoholu

Mimo tego, że posiadasz widzę o szkodliwości nadużywania alkoholu, pijesz go nadal. To kolejny symptom uzależnienia alkoholowego, które przejęło kontrolę nad Twoim życiem i mimo świadomości, że jest  to niezdrowe, robisz to nadal pod pewnego rodzaju przymusem.

Jeżeli utożsamiasz się chociaż z trzema z powyższych stwierdzeń, to znak, że należy szukać pomocy u specjalistów, gdyż jest to już uzależnienie od alkoholu, a nie kontrolowane i przygodne picie. Uzależnienie od alkoholu nie jest chorobą, z której wyjdziesz o własnych siłach, a próby leczenia się w domu mogą tylko pogorszyć sytuację. Udaj się zatem do jednego z ośrodka leczenia uzależnień lub do poradni, która oferuje pomoc osobom uzależnionym od alkoholu. Nie wstydź się tego, że alkohol przejął kontrolę nad Twoim życiem – lekarze i terapeuci będą wiedzieli jak skutecznie Ci pomóc, jeżeli będziesz chciał od nich tę pomoc otrzymać.

Wydaje mi się, że terapia uzależnień to słuszny wybór dla mnie. Co zrobić?

Wiesz już, że między zwykłym nawykiem, a uzależnieniem od alkoholu istnieje cienka granica, którą ciężko zauważyć. Jeżeli jednak zdałeś sobie sprawę, że masz problem z alkoholem, nie czekaj dłużej i poszukaj pomocy!

Utrata kontroli nad własnym życiem to straszne przeżycie. Alkohol dodatkowo wyniszcza Twój organizm oraz psychikę, powoduje rozpad rodziny i wszystkich dotychczasowych znajomości. Nie trać czasu i poszukaj na przykład w sieci gdzie znajduje się najbliższy ośrodek leczenia uzależnień. Wykwalifikowana kadra medyczna pomoże Ci określić czy Twoje przypuszczenia to naprawdę alkoholizm i ustali indywidualny plan leczenia uzależnienia. W takich ośrodkach możesz liczyć na doświadczoną opiekę, zrozumienie oraz dyskrecję.
Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021