Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Ibuprofen a alkohol: porady zdrowotne

13 stycznia, 2025




Jeżeli nasze spotkanie ze znajomymi przerodziło się w zakrapiany wypad na miasto, następnego dnia możemy obudzić się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak ucisk w głowie, a nawet jej ból, mdłości lub silne zmęczenie. Zazwyczaj, gdy chcemy rozprawić się z uporczywym bólem, sięgamy po łatwo dostępne leki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu, które bardzo często mamy we własnym domu. Jeżeli jednak niedawno spożywaliśmy alkohol, warto się zastanowić, jakie konsekwencje może nieść za sobą łączenie ibuprofenu z alkoholem, czy jest to bezpieczne oraz co zalecają lekarze. Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Ibuprofen a alkohol

Ibuprofen – substancja czynna o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Leki na bazie ibuprofenu otrzymać można od ręki go w każdej aptece. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny. Oznacza to, że ibuprofen może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka, co w efekcie może doprowadzić do jej zapalenia. Oprócz tego ibuprofen może powodować również bardzo niebezpieczne krwawienie w przewodzie pokarmowym. Z uwagi na łatwą dostępność leków z ibuprofenem należy zachować szczególną ostrożność przy jego stosowaniu.

Drugą często przyjmowaną przez Polaków substancją jest alkohol. Pomimo całkiem innego zastosowania i efektów spożycia, równie łatwo dostępny co leki bez recepty może doprowadzić do podobnych skutków ubocznych: znacznego obciążenia narządów wewnętrznych, podrażnienia błony śluzowej żołądka, a nawet krwawienia z układu pokarmowego.

Nierzadko spotykamy się z sytuacją, w której już przyjęliśmy lek przeciwbólowy, a następnie udaliśmy się na zakrapiane spotkanie towarzyskie – lub na odwrót: dzień po spożyciu alkoholu obudziliśmy się z bólem głowy, w związku z czym postanowiliśmy zażyć lek przeciwbólowy. Pamiętajmy, że jednoczesne spożycie obu tych substancji, które mogą nieść za sobą wymienione już skutki uboczne, może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tychże konsekwencji.

Warto również dodać, że alkohol etylowy obniża wchłanialność niektórych leków. W efekcie nie tylko niepotrzebnie obciążamy organizm, ale ich przyjęcie może nie przynieść żadnej ulgi.

Ibuprom na kaca. Ibuprom a alkohol – konsekwencje

Ibuprom to popularny lek bez recepty o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, którego substancją czynną jest właśnie ibuprofen. Ibuprom często stosowany jest przy bólach menstruacyjnych, reumatycznych i przy bólu głowy – a ten bardzo często pojawia się, gdy zmagamy się z kacem.

Kac to zespół nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiają się po kilku godzinach od spożycia alkoholu. Wskutek działania, a następnie usuwania z organizmu substancji alkoholowych dochodzi do szeregu uciążliwych objawów. Należą do nich:

  • ból głowy,
  • światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki,
  • mdłości,
  • suchość w ustach i silne pragnienie.

Gdy na następny dzień po spożyciu alkoholu doświadczamy tych nieprzyjemnych objawów, zwłaszcza bólu głowy, odruchowo chcemy sięgnąć po leki przeciwbólowe. Warto się jednak powstrzymać i zastanowić nad konsekwencjami, jakie niesie za sobą łączenie takich substancji z alkoholem. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie alternatywnych rozwiązań.

Łączenie ibuprofenu z alkoholem – zalecenia

Łączenie substancji czynnej, jaką jest ibuprofen, z alkoholem etylowym nie jest najlepszym pomysłem. Takie połączenie może doprowadzić do silnego podrażnienia lub niebezpiecznego obciążenia narządów wewnętrznych, takich jak żołądek, trzustka, wątroba czy serce. Poważnym skutkiem ubocznym może być też krwawienie w układzie pokarmowym. Są to konsekwencje, których lepiej uniknąć.

Jeżeli zażyliśmy lek przeciwbólowy w dzień, w który niespodziewanie postanowiliśmy sięgnąć po alkohol, warto przynajmniej zachować optymalny odstęp czasowy. Nie sposób jednak określić jednoznacznie, co dokładnie oznacza optymalny odstęp. Przyjmuje się, że orientacyjny czas rozkładu 200 mg ibuprofenu wynosi od 4 do 6 godzin. Największe jego stężenie następuje po 2 godzinach od zażycia dawki, natomiast całość wydalana jest nawet do 24 godzin. Zróżnicowanie godzinowe wynika nie tylko z ilości substancji czynnej w leku, ale jest też zależne od wieku osoby przyjmującej lek, jej wagi, płci oraz stanu zdrowia.

W związku z tym zalecany minimalny odstęp między zażyciem ibuprofenu a spożyciem alkoholu to 24 godziny. Im dłuższy czas, tym mniejsze szanse na wejście leku w reakcję z alkoholem.

Pamiętajmy, że przed zażyciem leku należy zapoznać się z zawartością ulotki dołączonej do opakowania, a w razie wątpliwości – skonsultować się z lekarzem.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przeczekanie nieprzyjemnych objawów kaca. Aby załagodzić nieprzyjemne dolegliwości, możemy uzupełnić nawodnienie w organizmie. W celu zwiększenia efektywności, zamiast wody możemy spróbować wypić napój izotoniczny – który jest bogaty w elektrolity, co szybko pomoże przywrócić równowagę w gospodarce wodno-elektrolitowej naszego organizmu.

Paracetamol a alkohol – alternatywa dla ibuprofenu?

W przeciwieństwie do ibuprofenu, równie popularny paracetamol nie należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wciąż ma jednak działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Czy to oznacza, że leki na bazie paracetamolu są alternatywą dla ibuprofenu, jeżeli spożyliśmy alkohol? Nic bardziej mylnego!

Paracetamol wykazuje lżejsze działanie niż ibuprofen, ale wciąż jest to lek, który ulega rozkładowi dzięki pracy wątroby. Łączenie paracetamolu z alkoholem działa obciążająco na narządy wewnętrzne i nie jest to zalecane przez lekarzy. Takie połączenie również może nieść za sobą poważne skutki zdrowotne.

Tych lekarstw nigdy nie łącz z alkoholem!

Jednorazowe symultaniczne spożycie alkoholu i zażycie leku przeciwbólowego na bazie ibuprofenu lub paracetamolu wcale nie musi być równoznaczne z wystąpieniem któregokolwiek z niepożądanych skutków ubocznych. W rzeczywistości zależy to od bardzo wielu czynników, ale warto mieć świadomość możliwości wystąpienia niebezpiecznych dla naszego zdrowia konsekwencji.

Niemniej jednak istnieją takie leki, których absolutnie nie wolno łączyć z alkoholem! Grupa tych leków sama w sobie silnie wpływa na organizm, a ich reakcja z alkoholem może skończyć się naprawdę niebezpiecznymi i nieodwracalnymi skutkami zdrowotnymi. Mowa tu oczywiście o opioidach. Opiody to substancje o silnym działaniu uspokajającym i nasennym. Do najpopularniejszych zaliczamy morfinę, fentanyl, a nawet dostępną bez recepty kodeinę.

Wśród skutków połączenia leków opioidowych z alkoholem wymienia się:

  • niedociśnienie,
  • nadmiernąsenność,
  • zaburzenia oddychania,
  • śpiączkę,
  • w niektórych przypadkach – śmierć.

Każdy z tych stanów jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia i wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy – jeżeli sami znajdziemy się pod wpływem któregoś z nich, możemy nie być w stanie sami wezwać pomocy, a nawet ta może nie uratować nas przed śmiercią. Lepiej zatem unikać łączenia opioidów i alkoholu.

Podsumowanie

Ibuprofen, tak jak paracetamol, to substancja czynna wielu popularnych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Choć jest to zazwyczaj niezawodny lek, stosowanie go równocześnie z alkoholem etylowym nie jest najlepszym pomysłem. Takie połączenie może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych, lepiej więc unikać takiego połączenia lub skorzystać z metod alternatywnych, które mogą załagodzić stany bólowe wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu.




Archiwum

 

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021