Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Jak kultura wpływa na spożycie alkoholu?

2 sierpnia, 2021
Istnieje kilka tradycji związanych z alkoholem. Przykładowe wypicie kieliszka na zdrowie, świętowanie różnych okazji, gdzie na stole stoi kilka trunków do wyboru, a także wznoszenie toastów powszechnie występuje w większości krajów świata. Alkohol jest także formą rozładowującą emocje. Człowiek sięga po niego zarówno kiedy jest radosny, jak i kiedy jest smutny. Warto dodać, że w każdym miejscu na świecie obowiązują inne obyczaje i tradycje. Z tego powodu można stwierdzić, że picie alkoholu zależne jest od kultury danego miejsca.

Jak to się zaczęło – krótka historia alkoholu

Historia alkoholu sięga zamierzchłych czasów. Już 4000 lat p.n.e. towarzyszył człowiekowi, o czym świadczą odnalezione zapiski historyczne odnalezione na terenie byłej Mezopotamii z tamtego okresu. Co ciekawe, nawet w tamtych czasach ludzie borykali się z różnymi problemami dotyczącymi uzależnień. Przykładem może być Egipt, gdzie około 2000 r. p. n. e. zakazano spożywania napojów procentowych, ponieważ wiązano go z trudnościami w zwyciężaniu wszelkiego typu bitew. Warto przytoczyć alkoholowe zasługi Greków, którym ludzkość zawdzięcza powstanie wina – byli oni pierwszymi ludźmi, którzy przeprowadzili destylację alkoholu.

Ciekawym okresem w dziejach ludzkości jest średniowiecze. Podczas jego trwania ludzie spożywali alkohol znacznie częściej, niż innego rodzaju napoje.

Zagłębiając się w historię alkoholu można odnieść wrażenie, że jest on obecny w życiu człowieka niemalże od zawsze, przy czym podejście do niego ukształtowane jest przez zwyczaje obowiązujące w określonym regionie.

Jak kultura wpływa na spożycie alkoholu?

Konsumowanie napojów alkoholowych jest czynnością powszechną, jednak, jak zaznaczono powyżej, kulturę picia alkoholu, a także jego postrzeganie, zależne jest od głęboko zakorzenionej tradycji danego kraju. Dobrze pasuje tutaj powiedzenie: co kraj to obyczaj. Obyczaje to typowe zachowania danej zbiorowości, typ jej mentalności, a także ogólna tradycja przekazywane z pokolenia na pokolenie. W aspekcie alkoholu, to właśnie obyczaje generują sposób wchodzenia w relacje z alkoholem poprzez swojego rodzaju elementy kontroli społecznej. Tym samym, różnorodność kulturowa może być zauważona zarówno w ilości spożywanego alkoholu, jego rodzaju, a także w porze dnia, jakiej nie wypada go spożywać, a kiedy wypada. Warto dodać, że na kulturę państw wpływa także wiara i religijność. Z tego powodu można spodziewać się alkoholu podczas np. świąt, wesel lub innych okazji.

Kultura regionu, a spożycie alkoholu

Ciężko wskazać konkretną kulturę, w której nie jest możliwe napotkanie alkohol. Analizując dzieje minionych wieków ewidentnie widać, iż ludzkość nie może obyć się bez napojów procentowych. Od najdawniejszych czasów spożywanie różnego rodzaju mocnych trunków było rozpowszechnione po całym globie ziemskim, ponieważ idealnie pasował do hucznego obchodzenia zwycięstw, jak i pomagał uporać się z trudem wszelkich porażek i smutków. Mimo, iż każdy kraj łączy zamiłowanie do spożywania alkoholu, każdy z nich będzie charakteryzować się inna ogólną kulturą, co przekłada się na sposób traktowania, jak i podejście do tej używki. Przykładowo, wybierając się w rejon, gdzie panuje kontrowersyjne podejście do życia, prędzej wystąpi okazjonalne spożywanie alkoholu lub nawet całkowity zakaz jego konsumpcji, niż nadmierne korzystanie z niego. Z kolei trafiając do innego regionu, o innych poglądach, w omawianym aspekcie można będzie zaobserwować większą swobodę.

Rozgość się w Europie – kultura picia alkoholu kontynentalnych sąsiadów

Przykładem miejsca, gdzie spotyka się luźniejsze podejście do napojów wyskokowych są Czechy. Słyną one nie tylko wyjątkowym uwielbieniem do piwa, ale i także jego produkcją. Wchodząc do czeskich restauracji można natrafić na mnogość regionalnych piw, jak i flagowych marek, z których właśnie Czechy słyną. Innym, bardziej liberalnym państwem, są Niemcy, którzy uwielbiają piwo do tego stopnia, że posiadają własne święto związane z jego konsumpcją – każdego roku na przełomie września i października organizowany jest słynny Oktoberfest, największy organizowany na świecie festyn, mający swój początek w 1810 roku.

Kolejnym przykładem mogą być Irlandczycy oraz Brytyjczycy, których kultura związana jest ze spotkaniami towarzyskimi w pubach, niejednokrotnie z kuflem piwa w ręce. Typowym zachowaniem występujący w niniejszej zbiorowości ludzi jest codzienne celebrowanie zakończenia dnia pracy w okolicznym barze. Podobnie jest w przypadku kibicowania ulubionym drużynom sportowym.

Południowe słońce wymaga orzeźwienia

Przenosząc się bardziej na południe, można natrafić na Francuzów, którzy słyną z uwielbienia do wina. Po wybrany trunek bardzo często sięgają w towarzystwie różnego typu serów, które idealnie pasują do win, podbijając ich smak.

Z kolei na Półwyspie Iberyjskim , gdzie słońce wyjątkowo rozgrzewa zarówno duszę, jak i ludzkie ciało, upragnione orzeźwienie można odnaleźć w połączeniu wina z owocami (najczęściej pomarańczy i cytryny), lodem i różnymi wzmacniaczami smaku, takimi jak inne trunki – współcześnie najczęściej dodaje się Sprite’a. Ten regionalny wyrób to popularna Sangria. Hiszpanie wykazują ciekawe podejście do alkoholu. Otóż nie spożywają go w dużych ilościach. Raczej traktują go jako element zabawy. Tym samym Hiszpanie stosunkowo rzadko upijają się, dokładają starań, aby nie stracić świadomości.

Jak piją Polacy?

Jak widać, co region to inne podejście. W przeciwieństwie do mało spożywających Hiszpanów, Polacy wykazują znaczny problem alkoholowy, który uznawany jest za jeden z największych w całej Europie. Nasi rodacy lubują się w alkoholu, znacznie go nadużywając. O problemie może świadczyć wysoki wskaźnik spożycia napojów odurzających przypadający na jednego mieszkańca, a także ilość osób z chorobą alkoholową. Niestety w Polsce w temacie spożywania alkoholu narosło wiele niesłusznych pozytywnych mitów, takich jak np. właściwości zdrowotne alkoholu. Przyczynami takiego stanu rzeczy jest głęboko zakorzeniona kultura konsumowania napojów alkoholowych podczas wszystkich możliwych spotkań, okazji i świąt, a także warto zwrócić uwagę na status społeczny życia w Polsce. Warto dodać, że w tym państwie najczęściej sięga się po mocne alkohole, jak różnego rodzaju wódki. Drugim napojem w kolejności jest wino. Innym krajem, gdzie najchętniej sięga się po mocne trunki jest Rosja. Co ciekawe, od kilku lat obserwuje się zmiany w polskim piciu. Nowym trendem w sięganiu po alkohol jest wybór przypadający na piwo, jednak dotyczy to głównie ludzi młodych, np. studentów.

Podsumowując, alkohol jest towarzyszem człowieka od czasów starożytnych. Sięgając po zapiski z różnych obszarów i czasów można dostrzec jakie przemiany w postrzeganiu alkoholu zaszły na przestrzeni lat. Niewłaściwy stosunek do alkoholu owocuje uzależnieniem. Aby temu zapobiec warto zwiększać świadomość społeczeństwa w temacie konsekwencji nadużywania alkoholu. Alkohol jedynie pozornie jest dobrą zabawą. Prawda jest taka, że generuje później liczne problemy.
Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021