12 grudnia, 2024
Nie od dziś wiadomo, że alkohol jest niebezpieczną substancją, toksyczną dla organizm człowieka. Z jakiegoś powodu jednak ludzka natura ma w zwyczaju ignorancję w stosunku do negatywnych skutków działania etanolu, dlatego tak powszechny jest problem alkoholizmu. Permanentne spożywanie dużych ilości alkoholu prowadzi do odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości narządów wewnętrznych. Zaburzona zostaje praca serca i jego struktura, praca wątroby, trzustki, nerek, mózgu i żołądka. Skutki uzależnienia są odczuwalne podczas każdego etapu choroby alkoholowej. Właśnie z tego powodu zaleca się, aby pacjent jak najszybciej zaczerpnął pomocy specjalistów i podjął się leczenia poprzez terapie, ale również farmakologię. Warto ograniczyć alkohol i zrezygnować z ciągłego życia w ciągach alkoholowych, aby zawalczyć o własne zdrowie.
Objawy choroby alkoholowej mogą być różne w zależności od etapu jej rozwoju. W fazie przedalkoholowej, czyli w pierwszym studium zaawansowania alkoholizmu, alkohol spożywany jest zwykle w celach towarzyskich. Wtedy osoba zauważa pozytywne aspekty spożycia trunku procentowego: człowiek staje się bardziej społeczny, zanikają obawy o tym, co ktoś sobie o nas pomyśli. Spożycie trunku pomaga w odprężeniu się, odstresowaniu, uspokojeniu i zrelaksowaniu. W końcu pojawia się coraz więcej okazji do picia, a często to sam nałogowiec stale ich poszukuje, aby usprawiedliwić swoje działanie, z którym podświadomie nie jest pogodzony.
Druga faza rozwoju alkoholizmu to faza ostrzegawcza. U osoby chorej można zauważyć większą tolerancję na alkohol, spożywany w coraz większych ilościach. Nałogowiec już nie potrzebuje towarzystwa, aby pić – wystarczy mu jego własne. Druga faza uzależnienia wiąże się z występowaniem pierwszych luk w pamięci.
Trzecia faza to faza krytyczna. Osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością oraz częstotliwością przyjmowanych trunków. Wtedy dochodzi do pojawienia się pierwszych ciągów alkoholowych, które sprawiają, że uzależniony odczuwa skutki nadmiernego spożywania etanolu.
Faza czwarta wiąże się z niekontrolowanym spożywaniem alkoholu w samotności. Niekiedy pojawiają się zaburzenia psychosomatyczne, a brak ich leczenia może prowadzić do trwałego kalectwa lub nawet śmierci.
Jest wiele dróg, którymi można pójść, aby rozpocząć swoją podróż do życia w trzeźwości. Niezbędne jest jednak samodzielne zastanowienie się nad swoimi trudnościami w powiedzeniu „nie” używce. Dlaczego jej potrzebuję? Jak wygląda moje życie z nią, a jak wyglądałoby bez niej? Czy naprawdę muszę pić?
Pomocne jest ustalenie limitu spożywanego alkoholu, wyrzucenie wszelkich trunków procentowych z domu, aby nie kusiły. Na początek zaleca się ustalenie dni, kiedy alkohol nie będzie spożywany: jeśli uda się przetrwać taki dzień, osoba uzależniona ma większą motywację, aby było takich więcej.
Osoby uzależnione, które chcą ograniczyć spożywanie alkoholu, powinny ograniczyć towarzystwo osób namawiających ich do picia. Podczas odwyku od substancji uzależniającej zabronione jest szukanie okazji do jej spożycia. Bardzo istotne jest wsparcie ze strony otoczenia: rodziny, przyjaciół czy kolegów z pracy. Odstawianie alkoholu to proces powolny, wymagający wiele samozaparcia i woli do walki, zwłaszcza podczas odczuwania symptomów zespołu odstawiennego. Jeśli jest się w bliskich relacjach z uzależnionym, warto zastanowić się nad sposobem rozmowy z nim i wspierać go w drodze do trzeźwości. Wsparcie jest niezwykle ważnym elementem terapii i gwarantuje dużo wyższą skuteczność. Nikt nie powinien zostać sam ze swoim problemem, bo w samotności dużo ciężej walczyć o lepsze życie.
Najskuteczniejsze metody zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu poznamy u specjalistów. Każdej osobie uzależnionej zalecana jest terapia, ale najpierw powinno zostać przeprowadzone odtrucie alkoholowe. Podczas tego procesu odstawienie używki staje się znacznie bardziej skuteczne, a organizm zostaje nawodniony i odżywiony. Jeśli zdecydujemy się na profesjonalną detoksykację, możemy liczyć na możliwość załagodzenia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, które bardzo często są powodem rezygnacji z leczenia nałogu. Warto poszukać wsparcia podczas okresu odstawienia substancji alkoholowych – udowodniono, że samotność w tym czasie zmniejsza prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Należy pamiętać, że unikanie alkoholu może nie wystarczyć, aby stale trwać w abstynencji.
Fizyczną odpowiedzią organizmu na zaprzestanie ciągu w spożywaniu alkoholu jest głód alkoholowy. Osoba uzależniona chce zrezygnować z abstynencji tylko po to, aby uciszyć jego objawy, do których należą:
Głód alkoholowy to fizjologiczna odpowiedź, którą dostajemy od organizmu w związku z przerwaniem ciągu alkoholowego. Powoduje, że nałogowiec odczuwa wzmożoną potrzebę picia substancji procentowej tylko po to, aby zniwelować uporczywe objawy tego stanu. W tym przypadku pomocna jest farmakoterapia stosowana przez specjalistów w momencie stacjonarnego odtruwania organizmu pacjenta. Przynosi efekty, które pomagają ograniczać ryzyko nawrotów alkoholizmu, motywując uzależnionego do dalszej walki o swoje życie w trzeźwości.
Pomocnym rozwiązaniem w trakcie walki z alkoholizmem jest także wszywka alkoholowa, która stanowi podstawową formę farmakologicznego wsparcia w leczeniu choroby alkoholowej. Zaszycie Esperalu wymaga zachowania przez pacjenta nawet rocznej abstynencji, aby nie dopuścić do pojawienia się bardzo nieprzyjemnych objawów, które wynikają z połączenia leku z alkoholem. Warto połączyć farmakoterapie z psychoterapią – pomaga ona przekształcić motywację zewnętrzną w wewnętrzną i wpłynąć na zmianę myślenia uzależnionego. Psychoterapia pomoże porzucić dotychczasowe wzorce zachowania. Spożywanie dużych ilości alkoholu może łączyć się z różnymi przyczynami biologicznymi, psychologicznymi czy środowiskowymi. Aby zmienić nastawienie osoby uzależnionej, trzeba najpierw znaleźć przyczynę rozwoju jej uzależnienia. Pomaga to zahamować potrzebę nadmiernego spożywania procentowych trunków.
Kiedy alkoholik decyduje się podjąć walkę z uzależnieniem, powinien wziąć pod uwagę możliwości swojego organizmu i swoje potrzeby zdrowotne. Często niezbędną okazuje się opieka specjalistów, ze względu na np. stopień zaawansowania choroby alkoholowej – znaczne wyniszczenie ustroju i stwierdzenie zmian w mózgu wywołanych alkoholem wymagają stałej kontroli. Lekarze posiadają odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, które znacznie wzbogacą proces leczenia i przyniosą pożądane skutki. Podobno z choroby alkoholowej nie da się wyzdrowieć, ale odpowiednia terapia i dobre nastawienie pacjenta może przynieść efekty w postaci reszty życia w trzeźwości.