18 października, 2021
Rodzicielstwo wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Opiekunowie, ich związek oraz pomysł na życie stają się wyjściową bazą młodej osoby wkraczającej w dorosły świat. Sposób wychowania jaki przyjmują wobec dziecka determinuje dalsze losy młodego człowieka. Jak dowiedli naukowcy wpływa on także na stosunek do alkoholu w przyszłości.
Grupa specjalistów Demos z Wielkiej Brytanii poddała badaniu 15 tysięcy dzieci, które przyszły na świat w latach 70. XX wieku. Wynika z nich, że niewłaściwe wychowanie oddziałuje nie tylko na ilość wypijanego alkoholu w młodzieńczych latach, ale również przekłada się na zwiększone spożywanie go po osiągnięciu dojrzałości. Oto wnioski do jakich doszli brytyjscy eksperci:
Jak wynika z badań kluczem do sukcesu jest okazywanie dziecku uczuć. Czułość i troskliwość towarzyszące w początkowych latach życia, zwłaszcza do ukończenia przez nie 10 lat są szalenie ważne w tej kwestii. Nie można również zapominać o byciu konsekwentnym rodzicem. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w burzliwym okresie dorastania, czyli w przypadku 15/16-latków. Niemniej istotne wydaje się być dawanie właściwego przykładu swoim postępowaniem, tj. niedopuszczanie do picia alkoholu w sposób nieodpowiedzialny, zwłaszcza na oczach swojej pociechy.
Wychowanie to jedno. Specjaliści z Demos zagłębili się w temat i wykonali kolejne badania, które dowiodły, że kluczową kwestią jest również ilość spożywanych napojów alkoholowych przez rodziców. Nie miał w tym przypadku znaczenia fakt, że pociechy były często nieobecne podczas picia (spały). Dzieci domyślają się wielu rzeczy i rozumieją często więcej niż sądzą dorośli. Pociechy widzące swoje matki podczas spożywania napojów alkoholowych, 2 razy częściej miały problemy z alkoholem w dorosłym życiu niż inni.
Dlaczego tak się dzieje, że nadmierne picie rodziców źle wpływa na przyszłość młodych ludzi? Wiąże się to z faktem, że takie zachowania ze strony dorosłych uniemożliwiają im bycie konsekwentnymi oraz troskliwymi opiekunami, co może wpłynąć negatywnie na kształtowanie osobowości dziecka. Cechy, które z tej przyczyny mają okazję się w nim rozwinąć mogą spowodować, że w dorosłym życiu łatwiej popadnie ono w uzależnienia, np. od alkoholu.
Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica:
Młodzi ludzie często są zdania, że o świecie dorosłych wiedzą już wszystko. Uważają, że temat alkoholu również jest im dobrze znany. Niestety znajomość tego zagadnienia opiera się często na niewiarygodnych źródłach, które propagują mity i fałszywe informacje. Oto mało oczywiste fakty o spożywaniu alkoholu:
Rozmowa z dzieckiem na tak istotny temat powinna być przeprowadzona odpowiednio wcześnie. Pociechy szybko dorastają i mają często do czynienia z różnymi osobami, które mogą stopniowo i skutecznie kształtować ich światopogląd. Dlatego rozmowa z rodzicem, który dostarczy wiarygodnej wiedzy i udzieli praktycznych wskazówek w tym temacie jest bezcenna. Ważne, żeby przystąpić do niej w sposób naturalny, np. podczas wspólnego spaceru, spożywania posiłku lub w momencie zaistnienia sytuacji mającej związek z alkoholem (np. widząc kogoś pijanego na ulicy). Warto być otwartym i szczerym, odpowiadać na dodatkowe pytania dziecka oraz samemu zadawać mu je, żeby sprawdzić czy zrozumiało to, co powinno i czy poradziłoby sobie w konkretnych sytuacjach. Można zapytać, np. o:
Dziecko potrzebuje granic. Chociaż często próbuje łamać narzucone mu zasady, w głębi ducha wie, że są one dobre i prawdopodobnie kiedyś będzie wdzięczny, że jego rodzice troszczyli się o niego i nie pozostawiali go samemu sobie.
W przypadku alkoholu jest podobnie. Młody człowiek musi wiedzieć jaki stosunek mają opiekunowie do jego potencjalnego picia. Powinien mieć świadomość z czym wiązać się będzie złamanie ustalonych w tym temacie zasad (np. utrata zaufania, które trudno będzie odbudować). Równolegle rodzice mają za zadanie nie tylko słowem, ale również żywym, własnym przykładem pokazywać jak należy postępować. W przeciwnym wypadku dziecko będzie zakaz picia alkoholu postrzegała bardzo płytko i o ile w ogóle będzie go przestrzegać, to tak naprawdę gdy będzie miało okazję napić się w tajemnicy przed opiekunami, zapewne z niej skorzysta.
Ważne jest wytłumaczenie swojemu dziecku, że picie alkoholu nie rozwiązuje problemów życia codziennego, nie jest konieczne, żeby impreza zapisała się w pamięci jako udana oraz może stopniowo i niezauważalnie doprowadzić do groźnej dla zdrowia i życia choroby alkoholowej. Warto też zaznaczać, że zakaz picia w młodym wieku ma służyć jego dobru i nie jest bezsensowną, pozbawioną racjonalnych pobudek zasadą.
To jak duży wpływ wywierają słowa i czyny rodziców na dzieci zależy od ich relacji. Dlatego tak istotne jest okazywanie sobie wzajemnie uczuć, rozmawianie, dzielenie się problemami. Warto poznawać koleżanki i kolegów dziecka, utrzymywać kontakty z ich opiekunami. Dzięki temu rodzice wiedzą zazwyczaj co w wolnym czasie robi ich dziecko, czym się interesuje, z kim najwięcej przebywa, co okazuje się być bezcenną wiedzą.
W rozmowach z młodymi ludźmi o alkoholu nie powinno się zapominać o podkreślaniu, że zakaz jego spożywania przez nich wynika również z przepisów prawa. W związku z tym warto zapoznać swoją pociechę z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Spędzając czas z dzieckiem rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na wzmacnianie w nim poczucia własnej wartości, pewności siebie. Kluczowe jest tłumaczenie mu, że nikomu nie musi nic udowadniać i ma prawo odmawiać – właściwi ludzie zrozumieją, a fałszywi nie są potrzebni w jego życiu.
Ciekawym sposobem na dostarczenie dziecku wiedzy o alkoholu i możliwościach postępowania w różnych, trudnych dla młodego człowieka sytuacjach jest wspólna rozmowa i stworzenie swoistego spisu zasad i metod radzenia sobie. Dzięki temu pociecha w kontrolowanych warunkach, w swobodnej atmosferze zyska swego rodzaju oręż do obrony przed osobami, które będą namawiały ją do picia i źle traktowały z powodu odmowy. Zwiększy to pewność siebie dziecka i pozwoli poszukać przyjaciół wśród osób kierujących się w życiu podobnymi wartościami.