Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Leczenie alkoholizmu – czy da się wygrać w pojedynkę? 

24 czerwca, 2022
Nie da się jasno określić, czy możliwe jest samodzielne pokonanie uzależnienia. Jedno jest pewne – to bardzo trudne i większość osób nie ma tyle pokładów cierpliwości oraz silnej woli, aby to zrobić. Większość alkoholików nie dopuszcza do siebie myśli, że coś jest nie tak w ich zachowaniu. O chorobie najczęściej uświadamiają ich najbliżsi. Świadomość o swoim problemie zwykle jest jednym z najtrudniejszych kroków, przez który muszą przejść uzależnieni. Niektórzy twierdzą, że nie ma nic trudnego w porzuceniu nałogu z dnia na dzień. Te osoby zwykle nie radzą sobie z objawami abstynencyjnymi, które dopadają po porzuceniu alkoholu. Nasz organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do warunków, które mu zapewniamy, dlatego wyjątkowo źle znosi nagłe zaprzestanie dostarczania codziennej dawki alkoholu etylowego. 

Samodzielne leczenie zwykle jest nieskuteczne, a do tego wyjątkowo niebezpieczne. Syndrom abstynencji niesie ze sobą mnóstwo trudnych dolegliwości. Zostawienie uzależnionego samego sobie może nie być dobrym rozwiązaniem, ponieważ lęk i strach mogą go popchnąć w stronę niebezpiecznych działań. Zawsze mamy możliwość zwrócenia się o pomoc lekarzy. Ośrodki terapii uzależnień świadczą profesjonalną pomoc w tym zakresie. Lekarze dokładnie wiedzą co robić oraz jak ulżyć w ciężkich chwilach podczas wychodzenia z alkoholizmu. Wszywka Wrocław jest doskonałym sposobem na podtrzymanie trzeźwości jako proces wspomagający zakończone leczenie. Podczas samodzielnego leczenia duża odpowiedzialność spada na rodzinę chorego, ponieważ to oni muszą kontrolować jego działania, gdy zostaje sam. Może to okazać się niezwykle uciążliwe, ponieważ nie zawsze da się być przy uzależnionym. Najlepiej w takiej sytuacji poszukać miejsca odpowiedniego na odwyk. 

Jak przetrwać nagłe rozstanie z alkoholem? 

Nagłe odstawienie używki jest trudnym momentem dla alkoholika. Jego mózg bardzo mocno przyzwyczaił się do codziennego spożywania alkoholu, dlatego cały organizm będzie domagał się oraz pokazywał brak, którego doświadcza. Pierwsze dni są najtrudniejsze, ponieważ to właśnie wtedy głód jest najsilniejszy, a chory nie umie sobie jeszcze z nim poradzić. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty rozstanie z alkoholem powinno przebiegać przy specjalistach. Oni dokładnie znają schemat działania alkoholu oraz skutki, które mogą wystąpić po jego odstawieniu. Wspomagają pacjentów farmakologicznie i pomagają bezpiecznie przetrwać najtrudniejsze chwile. Objawy abstynencji przypominają w swoim przebiegu niejedną poważną chorobę. Uzależniony może być nerwowy i rozdrażniony. Na to wszystko nie ma rady. Wystarczy cierpliwie przetrwać i przeczekać najgorsze dni, aby później cieszyć się oczyszczeniem oraz trzeźwością. Z pewnością cały ten proces jest wart efektów końcowych. 

Co jest ważne w leczeniu alkoholizmu?

Współpraca. Terapia nigdy nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeżeli w pełni się jej nie poświęcisz. Gdy uzależniony decyduje się na leczenie musi przygotować mnóstwo motywacji, ponieważ będzie mu potrzebna przez cały czas. Sumienne rozmowy z lekarzami oraz staranie się zrozumieć problem jest fundamentalne w leczeniu alkoholizmu. Na terapii będziesz edukowany oraz uświadamiany na temat przebiegu choroby. Musisz włożyć w to leczenie całe serce, ponieważ tylko to będzie w stanie uratować Cię przed nawrotem choroby. Na terapii potrzeba wiele pracy nad sobą samym. Każdy kolejny dzień to dzień, aby pokazać, że życie w abstynencji jest możliwe. Każdy dzień to sukces. Podczas leczenia ważne jest słuchanie tego co inni mają do powiedzenia. Być może sesja z udziałem rodziny otworzy oczy na problemy związane z uzależnieniem, które dotknęły wszystkich członków rodziny. Leczenie to moment na ułożenie sobie w głowie wszystkich ważnych spraw. Z każdym dniem będzie coraz łatwiej żyć w trzeźwości. Będą momenty gorsze, dlatego na terapii uczysz się z nimi walczyć. 

Jak zachować abstynencję po zakończeniu terapii?

Po zakończonej terapii uzależniony musi zacząć radzić sobie sam. Nabył mnóstwo wiedzy i nauczył się walczyć z chorobą. Powrót do normalności i codzienności może być z początku trudny. Przyziemne problemy oraz pokusy na każdym kroku często budują wiele wątpliwości w alkoholiku. Gdy uzależniony ma problemy z utrzymaniem trzeźwości po terapii warto skorzystać z różnego rodzaju dostępnych form wspomagających abstynencję. W każdym momencie wsparcie rodziny jest bardzo ważne, natomiast warto także znaleźć sobie grupę nowych znajomych. Dobrym przykładem są grupy wsparcia. Spotkania grupy AA (anonimowych alkoholików) to doskonały pomysł, gdy lubisz się dzielić swoimi problemami z osobami, które cierpią na tą samą chorobę. Grupy wsparcia dają ogromne pokłady motywacji. Wspólny cel łączy ludzi i pomaga nawiązać trwałe relacje. To właśnie nowi znajomi mogą pomóc rozwijać Ci nowe bądź zapomniane zainteresowania, które zostały zapomniane na rzecz alkoholu. Czas wolny alkoholików powinien być zapełniony przyjemnościami, które odwracałyby uwagę od złych możliwości. W gorszych chwilach można zapisać się na terapię wspomagającą. Dzisiejsze czasy umożliwiają również innowacyjne rozwiązania, na przykład wszywkę alkoholową. Wszystko zależy od tego, jak alkoholik sobie radzi po zakończonej terapii. Wracając do rodziny, której pomoc jest nieoceniona, wspólne rozmowy również mogą pomóc. Jeżeli uzależniony przeżywa gorsze chwile może w każdej chwili zarządzić spotkanie rodzinne oraz spędzić miło czas z bliskimi. Jest wiele możliwości trzeba tylko chcieć. Każdego dnia warto szukać motywacji, która przekonywałaby do życia w abstynencji. Jednym z najważniejszych powodów jest życie, które ma się tylko jedno i można w łatwy sposób je stracić. 

Jak nie dopuścić do alkoholizmu?

Alkoholizm rozwija się latami, dlatego każdy problem powinniśmy niwelować natychmiast. Powodami do picia alkoholu są problemy oraz poszukiwanie przyjemności. Przyjemność, relaks i odpoczynek można znaleźć wszędzie, dlatego warto poszukiwać różnych ciekawych zajęć. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że alkohol daje jedynie pozorne i chwilowe ukojenie, które szybko zamienia się w większe kłopoty. Nasze skłonności do uzależnień mogą leżeć głęboko w psychice bądź wynikać z predyspozycji genetycznych. Bez względu na powód zawsze da się przezwyciężyć dane pragnienie. Gdy mamy trudności w radzeniu sobie ze stresem, a pojawiające się problemy przerastają nasze możliwości czas poszukać rady u specjalisty zanim sięgniemy do najprostszych rozwiązań, do których należy alkohol. Również każda choroba psychiczna powinna być leczona pod okiem psychiatry, ponieważ często są one powodem do sięgania po alkohol. Gdy tylko poznamy siebie oraz swoje zachowania będziemy wiedzieć jak unikać problemów. Rozwój alkoholizmu można powstrzymać. Warto jest także edukować się w tym temacie, ponieważ wiedza może nas uchronić przed pochopnym działaniem. Nawet najmniejsze szczegóły takie jak – zachowanie umiaru, kontrola nad spożywanym alkoholem oraz przerzucenie się na niskoprocentowe trunki mogą nas uratować przed alkoholizmem. 

 
Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021