Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Ostatnia faza alkoholizmu – jak wygląda?

17 lutego, 2023
Ostatnia faza alkoholizmu – jak wygląda? 

Podobnie, jak wiele innych chorób, zaburzenie związane z używaniem alkoholu postępuje. Osoba uzależniona od alkoholu będzie przechodzić przez kolejne etapy choroby, gdy będzie nadal pić i spożywać coraz większe ilości. Ostatnim etapem jest chroniczna faza alkoholizmu, która może poważnie skrócić oczekiwaną długość życia alkoholika.

Oczywistym jest, że alkohol szkodzi ludziom na różne sposoby. Osoba może wykazywać wiele różnych objawów alkoholizmu, od łagodnych do ciężkich. Jeśli wykazują znaczną zależność, mogą mieć alkoholizm w końcowym stadium.

Jakie są różne etapy alkoholizmu? Co definiuje chroniczną fazę alkoholizmu? Czy jest śmiertelna i jak można ją leczyć? Tego dowiesz się w poniższym artykule. 

Etapy alkoholizmu

Alkoholizm polega na upośledzeniu zdolności kontrolowania spożycia alkoholu, pomimo jego konsekwencji. Osoba może być świadoma, że jej intensywne picie powoduje problemy osobiste, ale nie może powstrzymać się od ponownego picia.

Powodem, dla którego wraca do alkoholu, jest chemia mózgu. Alkohol zmienia receptory w mózgu, które ułatwiają odczuwanie przyjemności. Na początku człowiek odczuwa przyjemność z picia alkoholu. W miarę upływu czasu zmieniają się receptory, więc potrzebuje on napojów, aby odczuwać przyjemność. Receptory przestają działać na małe napoje, więc potrzebuje jeszcze więcej, aby czuć się swobodnie. Ta zmiana chemii mózgu prowadzi lekarzy do określenia oddzielnych etapów alkoholizmu.

Etap pierwszy (faza początkowa) obejmuje wczesne nadużycia. Osoba może upijać się, spożywając kilka napojów podczas jednego posiedzenia. Może odczuwać oznaki odstawienia, takie jak ból głowy czy drgawki, gdy nie pije.

Drugi etap (faza ostrzegawcza) może trwać kilka lat. Osoba może nie wykazywać oznak, że spożywanie alkoholu zakłóca jej życie, ale może wykazywać niezwykłe przywiązanie do picia. Może czuć się od niego zależna, aby nawiązywać kontakty towarzyskie lub być szczęśliwym. Może zacząć angażować się w ryzykowne zachowania.

Etap trzeci (faza krytyczna) następuje, gdy pijący nie przeszedł jeszcze terapii alkoholowej. Na tym etapie występuje lekceważenie wyglądu, konflikty z rodziną, lekceważenie pracy, ciągłe picie z przerwami na abstynencję, aby wykazać silne zaangażowanie na rzecz środowiska.

Czwarty etap to alkoholizm w końcowym stadium (faza chroniczna). Rozwój chronicznego stadium alkoholizmu może zająć lata. Nie ma jednego sposobu, aby wszyscy do niego dotarli, i nie każdy, kto osiągnie trzeci etap, do niego dotrze.

Objawy chronicznego alkoholizmu

Definiuje się jedenaście głównych objawów alkoholizmu. Każdy, kto ma co najmniej dwa objawy, jest uzależniony od alkoholu. Ktoś z chroniczną fazą alkoholizmu będzie miał co najmniej sześć.

Najczęstsze to picie dłużej niż zamierzano i niemożność zaprzestania picia. Osoba może próbować zmniejszyć spożycie lub może spróbować zatrzymać objawy odstawienia. Jeśli wraca do alkoholu, ma uzależnienie.

Ktoś mógł mieć tak wielką ochotę na drinka, że nie mógł myśleć o niczym innym. Może spędzać dużo czasu na piciu lub kacu, co mogło zaszkodzić osobistym obowiązkom, w tym opiece nad rodziną.

Pomimo szkód, jakie wyrządził alkohol, osoba może nie być w stanie przestać. Może ograniczyć inne zajęcia, aby móc pić. Czynności, które wykonuje, mogą wiązać się ze znacznym ryzykiem osobistym, takim jak seks bez zabezpieczenia.

Wiele osób z ostatnią fazą alkoholizmu cierpi na lęki, depresję lub utratę pamięci. Osoba może pić więcej niż wcześniej, aby czuć się dobrze. Może także odczuwać intensywne objawy odstawienia.

Czy alkoholizm jest śmiertelny?

Określenie „stadium końcowe” prowadzi wielu ludzi do przekonania, że alkoholizm w końcowym stadium jest śmiertelny. Prawdą jest, że zaawansowane spożycie alkoholu może spowodować śmierć człowieka. Jednak nie zawsze tak jest.

Człowiek może się upić, a potem mieć wypadek samochodowy. Może spaść z wysokości lub wdać się z kimś w bójkę.

Jednak najczęstszą przyczyną śmierci z powodu alkoholizmu jest choroba. Choroba wątroby związana z alkoholem występuje w wyniku nadmiernego spożycia. Może spowodować niewydolność wątroby, powodując niewydolność narządów, a następnie śmierć. 

Warunki zdrowotne spowodowane alkoholizmem w końcowym stadium mogą obejmować zmęczenie, niedożywienie, żółtaczkę, niewydolność serca, anemię, demencję alkoholową i marskość wątroby. Kiedy wątroba nie może już wystarczająco szybko metabolizować alkoholu, odsyła go z powrotem do krwiobiegu. Kiedy dzieje się to wielokrotnie, powoduje stwardnienie wątroby. W rezultacie może wystąpić marskość lub bliznowacenie wątroby.

Zespół Wernickego-Korsakowa to choroba mózgu spowodowana regularnym i dużym spożyciem alkoholu oraz niedoborem witaminy B1. Mózg człowieka zaczyna krwawić, powodując osłabienie mięśni i dezorientację. Gdy krwawienie trwa, osoba może odczuwać utratę pamięci i niedożywienie.

Warto pamiętać, że każdy może otrzymać pomoc w związku z uzależnieniem od alkoholu. Nie ma znaczenia, na jakim etapie alkoholizmu się znajduje, jeśli zgodzi się na leczenie.

Leczenie alkoholizmu w końcowym stadium

Końcowy etap alkoholizmu jest kulminacją uzależnienia od alkoholu. Alkohol wpływa na receptory w mózgu, prowadząc osobę do picia nadmiernych ilości, aby być szczęśliwym. Może to przekształcić się w przywiązanie do alkoholu, a to przywiązanie może prowadzić do objawów chronicznych. Obejmują one depresję, nadmierne spożycie i skrajny ból podczas odstawienia. Końcowy etap alkoholizmu może spowodować śmierć na kilka sposobów.

Uzależniona osoba może przeprowadzić detoks i otrzymać spersonalizowane leczenie. Może to obejmować środki szpitalne lub ambulatoryjne. Bez względu na to, jakie jest twoje uzależnienie od alkoholizmu, możesz uzyskać pomoc. 

Odwyk alkoholowy zaczyna się od detoksykacji. Ponieważ alkoholizm w końcowej fazie znacząco wpływa na mózg, detoksykacja może zająć trochę czasu. Osoba może otrzymywać leki, które łagodzą receptory w mózgu, jednocześnie łagodząc ból.

Po zakończeniu detoksykacji osoba rozmawia z doradcą. Doradca poznaje jej życie, w tym historię z alkoholem. Wymyśla unikalne terapie, które mogą pomóc w leczeniu ich objawów.

Wielu pacjentów w końcowym stadium pozostaje w opiece stacjonarnej. Korzystają z usług, takich jak terapia poznawczo-behawioralna. Jest to styl terapii, który pozwala im zrozumieć wzorce myślowe, które doprowadziły ich do picia.

Uczestniczą w arteterapii, pomagając im wyrazić traumatyczne wspomnienia. Mogą wchodzić w interakcje z innymi osobami z podobnych środowisk. Alkoholizm może izolować, więc terapia grupowa może złagodzić te uczucia.

Pobyt w szpitalu może trwać kilka miesięcy. Kiedy dana osoba jest gotowa do wyjazdu, może przejść do programów ambulatoryjnych. Może skorzystać z pomocy doradcy i przyjmować leki, idąc do pracy i będąc z rodziną.

Po zakończeniu odwyku i w trakcie terapii można skorzystać także z wszywki alkoholowej, która pomaga w utrzymaniu abstynencji przez około rok czasu. Wywołuje ona nieprzyjemne objawy po wypiciu alkoholu, co ma skutkować awersją do sięgania po wysokoprocentowe napoje. 
Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021