Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Przyczyny choroby alkoholowej 

9 grudnia, 2022
Choroba alkoholowa to uzależnienie zarówno psychiczne jak i fizyczne od alkoholu. Zaburza świat osoby pijącej alkohol problemowo, prowadzi do jego rozpadu oraz utraty tego co ważne. Dla jednych alkohol jest substancją spożywaną od czasu do czasu, innych prowadzi do śmiertelnego uzależnienia. Jakie są przyczyny choroby alkoholowej? Czy można jakkolwiek im zapobiec?

Przyczyny choroby alkoholowej

Niełatwo jest znaleźć konkretną przyczynę uzależnienia danej osoby. Bardzo często czynniki te nakładają się na siebie, kumulują i w skutkach doprowadzają do uzależnienia jednostki. Przed podjęciem leczenia choroby alkoholowej należy ustalić przyczynę uzależniania. Choć to niełatwe zadanie to konieczne, ponieważ od przyczyny choroby alkoholowej zostaje uzależniony proces leczenia. Wśród najczęstszych przyczyn choroby alkoholowej wymienia się czynniki medyczne, genetyczne, pedagogiczne, socjologiczne, hormonalne i psychologiczne. 

Czynniki medyczne – w medycynie, regularne nadużywanie alkoholu określa się mianem choroby alkoholowej. Jest to choroba dotykająca zarówno sfery psychicznej jak i fizycznej jednostki. Jednostka po spożyciu alkoholu czuje stan upojenia alkoholowego, który często objawia się euforią, lekkością i rozluźnieniem. Jednak po odstawieniu substancji uzależniającej, jednostka odczuwa fizyczne przykre skutki braku zażywanej substancji w organizmie. Są to między innymi drgawki, nudności, wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca i inne. 

Czynniki genetyczne – przeprowadzono liczne badania na temat genów oraz ich odpowiedzialności za uzależnienie. Wyniki badań jasno pokazały, że gen sam w sobie nie jest odpowiedzialny za rozwój choroby alkoholowej. Jednostka może posiadać genetyczne predyspozycje do choroby alkoholowej, która rozwinie się za pośrednictwem pewnych czynników. Osoba posiadająca “gen alkoholowy” może nigdy nie zostać osoba uzależnioną od alkoholu. 

Czynniki psychologiczne – psycholodzy zwracają uwagę, na fakt, że choroba alkoholowa może być swoistym mechanizmem obronnym przed różnymi trudnościami czy problemami. Uzależnienie od alkoholu może być także wynikiem zaburzeń psychicznych jednostki. Alkohol bardzo często staje się ucieczką jednostki w zapomnienie. Jest sposobem, aby choć na chwilę “odciąć” się od trudności, problemów czy zmartwień. 

Czynniki pedagogiczne – pedagodzy zwracają szczególną uwagę na dzieci wzrastające w środowisku, w którym występuje alkohol. Nieprawidłowa socjalizacja i braki w procesie wychowania mogą prowadzić młodą osobę do uzależnienia od alkoholu. Wzrastanie w środowisku, w którym alkohol występujący regularnie, w dużych ilościach może prowadzić do postrzegania tej sytuacji jako normalnej i prawidłowej. W konsekwencji może skutkować to uzależnieniem młodej osoby od alkoholu. 

Czynniki hormonalne – Spożywanie alkoholu wywołuje zwiększoną produkcję dopaminy – hormonu szczęścia. Bardzo często osoby pijące alkohol chcą poczuć się zrelaksowane, szczęśliwe, radosne. Coraz większa i częstsza chęć zaspokojenia tego uczucia powoduje, że jednostka musi wypijać coraz więcej alkoholu, aby poczuć upragniony efekt. Jednak im więcej i częściej alkohol znajduje się we krwi jednostki, tym wydzielanie dopaminy się zmniejsza. 

 Czynniki socjologiczne – socjolodzy opisują tą przyczynę choroby alkoholowej jako zepsucie świata. Każdy z nas żyje coraz szybciej, chce coraz więcej, musi być coraz bardziej wydajny. Społeczeństwo żyjące w biegu zaczyna szukać coraz szybszych sposobów na relaks i odprężenie. Coraz częściej sięga po alkohol. Regularne spożywanie alkoholu prowadzi do konieczności spożywania tej substancji w coraz większych ilościach, aby poczuć pożądane efekty. 

Można również spotkać się z inną klasyfikacją przyczyn choroby alkoholowej. W tej klasyfikacji wyróżnione zostały trzy główne czynniki. Są to 

 • czynniki biologiczne 
 • czynniki psychiczne
 • czynniki środowiskowe

Czynniki biologiczne – regularne spożywanie alkoholu prowadzi do rozregulowania układu nagrody. Rozregulowanie tego układu powoduje również nieprawidłowe wydzielanie dopaminy i serotoniny.  

Czynniki psychiczne – mówią o tym, że alkohol jest spożywany w chwilach stresu, działa jako mechanizm obronny jednostki, który utrudnia jej codzienne funkcjonowanie.

Czynniki środowiskowe – duży wpływ na rozwój uzależnienia jednostki od alkoholu ma środowisko, w którym przebywa. Występująca w środowisku “kultura picia” daje ogólne przyzwolenie na nadmierne spożywanie alkoholu. Staje się to dla jednostki czymś normalnym i zwyczajnym. W konsekwencji może skutkować rozwojem choroby alkoholowej. 

Czynniki ryzyka i objawy choroby alkoholowej

Rozpoznanie choroby alkoholowej możliwe jest po odpowiedniej diagnozie. Jak więc rozpoznać objawy choroby alkoholowej? Czy istnieją czynniki ryzyka, które zwiększają podatność jednostki na uzależnienie od alkoholu?

Czynniki ryzyka to między innymi 

 • wczesna inicjacja alkoholowa
 • “kultura picia” w środowisku jednostki, która przyzwala na nadużywanie alkoholu
 • predyspozycje genetyczne
 • obcowanie z osobą pijącą alkohol problemowo w domu
 • wiek
 • płeć
 • ilość wypijanego alkoholu

Objawy choroby alkoholowej, które mogą świadczyć o uzależnieniu jednostki od alkoholu to:

 • odczuwanie głodu alkoholowego – to silne pragnienie a wręcz wewnętrzny przymus jednostki do sięgnięcia po alkohol. Osoba doświadczająca głodu alkoholowego nie jest w stanie myśleć o niczym innym niż alkohol oraz o sposobach jego zdobycia
 • brak kontroli nad własnym piciem – jednostka nie jest w stanie odmówić spożywania alkoholu, przerwać picia nawet jeżeli czuje już stan upojenia. Osoba nie kontroluje ilości spożywanego alkoholu
 • luki w pamięci – osoba nie jest w stanie przypomnieć sobie przebiegu całej imprezy ponieważ wypiła zbyt dużą ilość alkoholu
 • jednostka po odstawieniu alkoholu posiada nieprzyjemne objawy fizyczne takie jak drżenie mięśni, nudności, wymioty, kołatanie serca, zaburzenia snu czy niepokój
 • organizm ma zwiększoną tolerancję na alkohol – jednostka dostarczając do organizmu alkohol regularnie zwiększa jego tolerancję na tą substancję. Aby poczuć pożądane skutki alkoholu, jednostka musi wypić coraz więcej substancji. 

Podejmując decyzję o leczeniu lekarz wraz z terapeutą w celu dobrania najlepszej metody leczenia, będą chcieli ustalić przyczynę wystąpienia choroby alkoholowej. Leczenie choroby alkoholowej w Polsce jest bezpłatne zarówno dla osób ubezpieczonych jak i nie posiadających ubezpieczenia. Udając się do ośrodka leczenia uzależnień należy mieć skierowanie na leczenie od lekarza POZ lub lekarza psychiatry. Podczas leczenia lekarz może dodatkowo zalecić wdrożenie terapii farmakologicznej. Dla osób, które podjęły świadomą decyzję o pozostaniu w stanie abstynencji dostępne są wszywki alkoholowe. Są to tabletki, które chirurg umieszcza pod skórą pacjenta. Wydzielają one do krwiobiegu substancję czynną, która w połączeniu z alkoholem daje nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Występujące objawy mają trwale zniechęcić jednostkę do zażywania alkoholu. Są to objawy takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, kołatanie serca. 
Archiwum

 

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021