Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Skutki uboczne alkoholizmu – zdrowie fizyczne.

13 lipca, 2022
Alkohol jest odpowiedzialny za wszystkie poważne choroby. Alkoholik z każdym dniem osiąga coraz większe problemy zdrowotne, mimo to nie przestaje pić. Uzależnienie pojawia się wtedy, gdy dana osoba pije, pomimo wiedzy o konsekwencjach alkoholu. Znając jego szkodliwość nadal spożywa tak samo duże ilości używki. Choroby alkoholików wymagają profesjonalnego leczenia. Najważniejsze narządy zostają silnie obciążone i ciężko im prawidłowo pracować. Najpoważniejsze skutki uboczne lokalizują się w wątrobie, ponieważ to właśnie ona jest odpowiedzialna za proces neutralizacji alkoholu. Do najpoważniejszych chorób wątroby zaliczamy: niewydolność, stłuszczenie i zmarszczenie. Trwałe uszkodzenia wymagają opieki lekarskiej do końca życia. To jednak nie wszystko. Bardzo dużo problemów dotyka również serce alkoholika. Najczęstsze powikłania to niewydolność, uszkodzenia mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, arytmia oraz miażdżyca. Alkoholik staje się wrakiem człowieka, który każdą kolejną chorobę zapija kolejnymi trunkami. 

Zdrowie fizyczne jest bardzo ważne, o czym zapominają osoby uzależnione od alkoholu. Kiedy leczenie zostanie wdrożone odpowiednio szybko można uniknąć wielu tragedii. 

Z jakiego powodu cierpi psychika alkoholika?

Psychika alkoholika jest silnie obciążona. Destrukcja człowieka następuje również w tej sferze. Problemy natury psychicznej są bardzo często powodem zapadania na chorobę alkoholową. Okazuje się, że równocześnie są jej skutkami. Osoby uzależnione od alkoholu mają życie przewrócone do góry nogami. Żadne relacje, obowiązku czy życiowe sprawy nie są w stanie zawrócić ich na dobrą ścieżkę. Osoba, która naużywa alkoholu wpada w pętlę. Jest to nieskończona droga, która ciągle wraca do punktu wyjścia. Alkoholik pije, aby rozluźnić się, zapomnieć o problemach, odstresować i zrelaksować. Podczas stanu upojenia odzyskuje dobry humor, radość z życia i pewność siebie. Gdy następuje proces trzeźwienia pojawiają się wyrzuty sumienia, poczucie beznadziei, bezradność i spadek samooceny. To wszystko popycha go do jedynego znanego, łatwego i zawsze dostępnego rozwiązania, czyli alkoholu. W ten sposób nałóg jest napędzany i okazuje się zamykać pętlę alkoholizmu. 

Alkoholicy nie chorują jedynie na choroby somatyczne. Podczas uzależnienia defektom ulega również psychika człowieka. Mózg, który ciągle otrzymuje dużą dawkę substancji psychoaktywnych doznaje szoku, gdy nagle przestaje ją dostawać. Bardzo często w konsekwencji odstawienia alkoholu pojawiają się zaburzenia psychiczne: omamy, halucynacje i urojenia. Alkoholicy cierpią także na zaburzenia nastroju. Depresja jest często powodem picia, a wyniku nadużywania alkoholu choroba nawraca bądź osiąga poważniejsze stadium. Z tego względu powstała nawet specjalna nazwa na depresję wynikającą z nadużywania alkoholu – depresja alkoholowa. Alkohol niestety tylko na chwilę wykazuje działanie euforyczne, antydepresyjne i przeciwbólowe. Kiedy usuwany jest z organizmu problemy jeszcze bardziej się nawarstwiają i komplikują, a samopoczucie drastycznie spada. 

Jak pomóc alkoholikowi?

Alkoholik potrzebuje profesjonalnej pomocy, jednak wsparcie ze strony najbliższych nigdy nie zaszkodzi (o ile będzie to odpowiednie wsparcie). Często domownicy nie wiedzą, jak powinni się zachować. Choroba jednego członka rodziny bywa ukrywana oraz zatajana przed resztą świata. Cały dramat odbywa się tylko i wyłącznie w domu. Bywa, że i tam nikt nie potrafi poradzić sobie z problemem i żyje jakby wszystko było dobrze. Dochodzi do współuzależnienia małżonków oraz obwiniania się najmłodszych. 

Alkoholik potrzebuje pomocy, a nie oskarżania i kłótni. Rodzina próbująca przekonać go do leczenia często skupia się nie na tym, co trzeba. Alkoholik, któremu zarzuci się problem, oskarży o rujnowanie życia rodzinnego i obwini za całe zło nigdy nie przyzna się do problemu i będzie jeszcze bardziej starał się go ukryć. Na jaw może wyjść jego agresja oraz impulsywność, które są spowodowane nadużywaniem alkoholu. Rozpoczynając kłótnie musimy być pewni, że w ten sposób nie rozwiążemy sprawy i nie dojdziemy do porozumienia. Alkoholik potrzebuje spokojnej i racjonalnej rozmowy, przeprowadzonej przede wszystkim w stanie trzeźwości. Nie mają sensu rozmowy prowadzone pod wpływem alkoholu, ponieważ dana osoba nie będzie tego pamiętać na drugi dzień. Dobrym momentem jest kac, który pojawia się na drugi dzień. Obniża on znacznie nastrój chorego i wpędza go w samoistne poczucie winy. Dorzucając do tego nasze racjonalne argumenty, które pokazują, jakie zmiany zaszły w życiu osób otaczających alkoholika może okazać się skuteczne. 

Jeżeli domownicy nie radzą sobie samodzielnie warto zgłosić się do psychologa. Jeżeli nie uda się zabrać tam uzależnionego to chociaż dowiemy się, jak poprawnie przeprowadzić taką rozmowę. Przekonanie alkoholika do leczenia to długotrwały proces, który i tak zależy od niego samego. Nie da się kogoś zmusić do leczenia. Możemy jedynie wspierać uzależnionego w odpowiednich decyzjach i nakierowywać go na dobrą ścieżkę. Niestety nie utrzymamy za niego abstynencji. 

To co rodzina może zrobić, to pozbyć się wszystkich śladów, które przypominają o nałogu. Alkoholik nawet podczas terapii może mieć wiele momentów zwątpień. Postarajmy się zatem usunąć wszystkie zbędne rzeczy oraz cały alkohol z domu. Starajmy się zmniejszyć i tak już wysoką dostępność alkoholu. Możemy skorzystać z rodzinnej terapii oraz rozwiązać wszystkie panujące konflikty. Przede wszystkim wspierajmy alkoholika, ponieważ sprawia to, że zyskuje on poczucie dowartościowania. Przed nim długa droga, dlatego liczy się każdy krok. Unikajmy tuszowania problemu, sprzątania po nim, bagatelizowania problemu i racjonalizowania jego zachowania. Tego typu rzeczy jedynie pogłębiają problem alkoholika i tworzą tzw. współuzależnienie, które także wymaga pomocy specjalistów. 

Z jakiej pomocy może skorzystać z alkoholik?

Powstaje coraz więcej instytucji, które mają na celu pomoc alkoholikom. Jest wiele ośrodków terapii uzależnień, w których alkoholik ma szansę przejść przez terapię w trybie zamkniętym. Jest to najpopularniejszy i wykazujący dużą skuteczność sposób na walkę z alkoholizmem. Ponadto pełno jest grup wsparcia, które razem dzielą się swoimi problemami. Warto znaleźć nowych znajomych, którzy razem z Tobą będą dążyć do określonego celu. Wspólna motywacja oraz wspieranie się na każdym kroku jest niezwykle pomocne. Takie osoby chętniej podejmują się leczenia i dłużej trwają w abstynencji. Do dyspozycji są również coraz popularniejsze psychoterapie. Prywatne spotkania z terapeutą mogą się okazać niezwykle cennym doświadczeniem. Podczas terapii warto korzystać z metod wspomagających efekty leczenia. Jednym z nich jest esperal Wrocław, która pozbawia alkoholika możliwości bezpiecznego spożycia alkoholu. Jest to metoda awersyjna, która buduje silny lęk przed skutkami ubocznymi wynikającymi z połączenia wszywki alkoholowej z alkoholem. Możemy spróbować każdej metody, aby wybrać tą najskuteczniejszą. 
Archiwum

 

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021