17 czerwca, 2021
Określając bardziej poetycko, uzależnienie alkoholowe ma jedną twarz, jednak przyjmuje wiele masek. Jedni postrzegają alkoholików jako agresywnych pijaków, stosujących przemoc domową, którzy każdego dnia śpią na ławce w parku w kałuży swoich odchodów, wracających do domu dopiero wieczorem chwiejnym krokiem. Niewiele osób jednak bierze pod uwagę, że alkoholikiem może być również osoba wykształcona, osiągająca zarówno w pracy jak i na polu prywatnym liczne sukcesy. Alkoholizm kojarzy się głównie z wódką lub tanimi trunkami, jednak część z osób uzależnionych będzie raczej korzystać z dobrych i drogich alkoholów. Ze względu na skalę problemu, chorobę alkoholową uznaje się za najpowszechniejszy problem czasów współczesnych. Co roku od nadmiernego spożywania alkoholu ginie około 3 miliony ludzi na całym świecie. Należy pamiętać również, że alkohol jest czynnikiem powodującym ogólny zły stan zdrowia milionów ludzi, a także przyczyną niepełnosprawności.
Charakterystyczne zachowania alkoholika można głównie zaobserwować u tych osób, które tkwią w zaawansowanym stadium choroby. Alkoholizm zazwyczaj rozwija się stopniowo, powoli, przekształcając się w kolejne fazy chorobowe, które różnią się od siebie symptomami. Po ich zaobserwowaniu można próbować podejmować działania prewencyjne.
Choroba alkoholowa wywoływana jest przez wiele czynników. Zwykle jest to problem złożony, na rozwój którego wpływają różne sytuacje życiowe. Przykładowo, to, jaki przebieg będzie miał alkoholizm determinowane jest przez płeć i wiek. Podobnie jest w przypadku tempa rozwoju uzależnienia. Są osoby, które będą odporne na uzależniający wpływ alkoholu przez kilkanaście lat. Są jednak i tacy, którym wystarczy dosłownie kilkanaście miesięcy ryzykownych zachowań względem alkoholu. Innym aspektem są zróżnicowane zewnętrzne oznaki choroby alkoholowej. Wielu specjalistów z dziedziny terapii i leczenia alkoholizmu podaje, iż typowy stereotyp dotyczący alkoholika jest szkodliwy i spłyca znaczenie problemu. Owszem – nałóg może doprowadzić do ogólnego zaniedbania, bezdomności i licznych chorób, jednak obecnie znacznie więcej jest alkoholików popijających co wieczór drogie wino, czy też co weekendowe zakrapiane spotkania towarzyskie. Część osób również pije w samotności skarżąc się na stres lub problemy ze snem.
Alkohol uznawany jest za najsilniej uzależniającą substancję na świecie. Jest też łatwo dostępny. Niestety w wielu państwach, takich jak np. Polska, picie alkoholu uwarunkowane jest kulturowo i przez tradycję. Z tego powodu nie wadzi jego obecność podczas świąt, imprez firmowych oraz wydarzeń okolicznościowych. Niestety wiąże się to z tym, iż od wielu lat stale rośnie ilość konsumowanego alkoholu w przeliczeniu na jednego obywatela.
Powyższe czynniki przyczyniają się do ryzyka pojawienia się choroby alkoholowej, mogącej dotknąć każdego, niezależnie od jego statusu społeczno-majątkowego, wykształcenia, czy też płci. Z tego powodu mówi się, że alkoholizm może przyjąć różne postaci, jednak w dalszym ciągu obowiązuje klasyfikacja objawów świadczących o rozwijaniu się problemu alkoholowego. Na podstawie ich zdiagnozowania ustala się ścieżkę leczenia. Dodatkowo pomocne są one również rodzinie osoby z podejrzeniem choroby alkoholowej ze względu na możliwość udzielenia odpowiedzi, czy ich bliski zmaga się już z alkoholizmem i jeśli tak, to na jakim etapie rozwoju choroby się znajduje.
Jeżeli dostrzegasz u siebie lub u osoby sobie bliskiej poniższe zachowania, może świadczyć to o rozwijaniu się uzależnienia. Są to typowe zachowania alkoholika i jeżeli je dostrzegasz, jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą:
Alkoholizm potrafi nabierać na sile przez długie lata, rozwijając się niespostrzeżenie. Specjaliści do spraw uzależnień mówią o kilku charakterystycznych fazach tej choroby, występujących kolejno po sobie. Wymienia się: fazę prealkoholową, fazę ostrzegawczą, a także ostatnią fazę, czyli krytyczną.