Olszewskiego 23B, 51-642 Wrocław+48 514 825 617
menu

Wszywka Wrocław – co to właściwie jest?

19 grudnia, 2022
Esperal, czy inaczej wszywka alkoholowa to lek, który pomaga walczyć z chorobą alkoholową. Jest to środek podawany pacjentowi podskórnie, który po spożyciu alkoholu wywołuje nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Esperal nie jest samodzielną metodą w walce z chorobą alkoholową.  Terapia leczenia uzależnień to długi  trudny proces, który wymaga wzmożonej pracy pacjenta oraz jego zaangażowania i motywacji w proces terapeutyczny. Wymaga podjęcia terapii zarówno indywidualnej jak i grupowej. 

Esperal – jak to działa?

Esperal wspomaga leczenie choroby alkoholowej. Jego działanie  określa się mianem terapii awersyjnej. Spowodowane jest to tym że wszywka alkoholowa Wrocław ma sprawić, iż osoba uzależniona  będzie odczuwać wstręt do alkoholu. 

Esperal podawany jest podpowięziowo w okolice łopatek lub pośladków. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przez chirurga. Jest to w pełni bezpieczna procedura medyczna, która trwa około 30 minut. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, który ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, poznanie pacjenta, jego schorzeń, stanu zdrowia oraz przyjmowanych leków. 

Podczas zabiegu, lekarz pod skórę pacjenta podaje zbiór od ośmiu do dziesięciu tabletek, które zawierają substancję czynną. Substancja czynna – disulfiram uwalniana jest do krwii pacjenta. W normalnych warunkach zaszyty Esperal nie daje o sobie znać, jednak podczas spożywania alkoholu pacjent bardzo szybko odczuje nieprzyjemne dolegliwości. Zadaniem wydzielanej do organizmu substancji czynnej jest hamowanie metabolizmu alkoholu. Oznacza to, że niemożliwy jest rozkład alkoholu w wątrobie. W momencie, gdy osoba nie posiada wszywki alkoholowej rozkład alkoholu we krwii przebiega następująco: Etanol rozkładany jest w procesie dehydrogenazy alkoholowej do postaci aldehydu octowego, następnie pobudzony zostaje enzym, którego zadaniem jest rozpoczęcie procesu dehydrogenazy aldehydowej, która przekształca aldehyd octowy do bezpiecznego dla organizmu kwasu octowego. W momencie posiadania wszywki alkoholowej rozkład alkoholu kończy się na etapie powstania aldehydu octowego. Substancja czynna blokuje działanie enzymu odpowiadającego za uruchomienie procesu dehydrogenazy aldehydowej. Nagromadzenie się w organizmie aldehydu octowego powoduje występowanie nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. 

Osoba po spożyciu alkoholu już w ciągu kilku minut odczuje nieprzyjemne dolegliwości. Mogą być to między innymi:

 • wymioty
 • nudności
 • biegunka
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • kołatanie serca
 • przyśpieszona akcja serca
 • skoki ciśnienia
 • podwyższona temperatura
 • i inne

Dolegliwości te mogą towarzyszyć jednostce nieprzerwanie przez najbliższe kilka lub kilkanaście godzin. Długość trwania objawów oraz ich nasilenie zależna jest od ilości spożytego alkoholu. W przypadku, gdy osoba posiadająca zaszyty Esperal wypije znaczną ilość alkoholu może doprowadzić to do nieodwracalnych zmian chorobowych takich jak marskość wątroby czy nawet zgon – co zdarza się relatywnie rzadko. 

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Kolejny zabieg można wykonać po upływie ośmiu miesięcy jeżeli istnieje taka potrzeba. Należy podkreślić, że obecna w ciele wszywka alkoholowa przez cały czas działa tak samo silnie. Należy również obalić panujący w społeczeństwie mit, że wszywkę alkoholową można przepić. Jest to fałszywe stwierdzenie, gdyż każdorazowe spożycie alkoholu doprowadza do wystąpienia silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. Substancja czynna uwalniana z tabletek nie przyzwyczaja się do alkoholu i nie zmniejsza swojego działania po jego spożyciu. 

Esperal – przeciwwskazania do podania leku

Zabieg podskórnego podania Esperalu jest w pełni bezpieczny i mało inwazyjny. Pacjent od razu po nim może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków oraz aktywności zawodowych. Zaleca się jednak, aby nie podejmował się aktywności fizycznej oraz dźwigania ciężkich przedmiotów przez okres około dwóch tygodni. Jednak, aby zabieg był bezpieczny należy przed jego wykonaniem wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. W tym celu lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Zabieg podania wszywki alkoholowej nie może być wykonany u osób, które:

 • są uczulone na disulfiram, tiokarbaminiany lub którykolwiek inny składnik leku
 • są nietrzeźwe w momencie planowanego zabiegu
 • spożywały alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed umówionym zabiegiem – w przypadku nieprzyznania się lekarzowi do tego, pacjent po zabiegu odczuje silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego
 • posiadają niewydolność serca
 • posiadają niewydolność obwodową krążenia
 • przeszły zawał serca
 • posiadają chorobę niedokrwienną serca
 • posiadają nadciśnienie tętnicze
 • miały próby samobójcze
 • posiadają myśli samobójcze
 • posiadają zaburzenia psychiczne
 • posiadają psychozy, z wyłączeniem ostrej psychozy alkoholowej
 • są w ciąży
 • planują zajście w ciąże w najbliższym okresie
 • karmią piersią

Należy również pamiętać, że Esperal wchodzi w silne reakcje z niektórymi lekami, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Osoby, które zdecydują się na przyjęcie wszywki alkoholowej nie powinny spożywać alkoholu. Jednak osoby, które posiadają wszywkę alkoholową i następujące choroby – epilepsję, cukrzycę, choroby układu oddechowego i choroby serca, mają bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. W przypadku jego złamania mogą narazić się na pogorszenie swojego stanu zdrowia i nasilenie choroby. 

Esperal – czy ta metoda leczenia choroby alkoholowej jest skuteczna?

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Stosowana jest zazwyczaj u osób, które postanowiły już o zmianie swojego stylu życia, chcą przestać spożywać alkohol, ale potrzebują dodatkowego kontrolera/motywatora w trudnych sytuacjach takich jak głód alkoholowy, czy inne przykłady sytuacji, w których jednostka posiada wzmożoną chęć spożycia alkoholu. 

Należy również podkreślić fakt, że Esperal nie wpływa na sposób postrzegania i myślenia. Dlatego jednostka posiadająca wszywkę alkoholową nadal będzie odczuwać silne pragnienie napicia się. Esperal nie hamuje tego zjawiska. Przy zmianie nastawienia, wyuczonych schematów oraz myślenia niezbędna jest terapia zarówno indywidualna jak i grupowa. 

Skuteczność działania Esperalu zależy od motywacji i chęci jednostki do zmiany. Osoby, którym zależy na swoim wyzdrowieniu,  a decyzja o zaprzestaniu picia była samodzielna, dłużej wytrwaja w trzeźwości. Dlatego, aby podać osobie uzależnionej wszywkę alkoholową musi wyrazić ona świadomą zgodę na zabieg. 

Wszywka alkoholowa nie wpływa na postrzeganie oraz uważność, dlatego osoby ją posiadające mogą prowadzić samochód, wykonywać czynności zawodowe, czy uczestniczyć w życiu społecznym. 

Aby leczenie choroby alkoholowej było skuteczne i osoba uzależniona wytrwała w stanie abstynencji niezbędne jest holistyczne podejście oraz podjęcie terapii leczenia uzależnień. Przed terapią warto jest się udać na odtrucie alkoholowe, które wspomoże i wydłuży stan trzeźwości. 
Archiwum

 

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021