20 lutego, 2025
Do wymiotowania po spożyciu alkoholu najczęściej dochodzi w sytuacji zatrucia alkoholem – czyli wówczas, gdy spożyliśmy jego nadmierne ilości, a nasz organizm nie jest w stanie odpowiednio szybko go wydalić. Reakcja powinna być wówczas przemyślana, gdyż takie zatrucie i wszelkie jego objawy mogą skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W wielu przypadkach może zakończyć się jedynie na opróżnieniu żołądka, a osoba , która zatruła się alkoholem, szybko dojdzie do siebie. Niekiedy sprawy mogą nabrać innego obrotu. Jeżeli w wymiotach znajduje się żółć albo krew, powinniśmy się zaniepokoić. Dowiedz się, co może oznaczać żółć w wymiotach oraz jak powstrzymać wymioty.
Wymiotowanie po alkoholu to kwestia zależna od wielu czynników, w tym od pracy enzymów trawiennych (ADH) w naszej wątrobie. Wolniejszy metabolizm alkoholu etylowego wzmaga objawy zatrucia alkoholowego.
Alkohol etylowy działa drażniąco na błonę śluzową żołądka oraz przełyku. Kiedy dochodzi do spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, a nasza wątroba nie radzi sobie z jego rozłożeniem i usunięciem z organizmu dostatecznie szybko, żołądek zaczyna reagować wymiotami w celu oczyszczenia się z substancji toksycznych. Proces ten umożliwia ośrodek wymiotny, który reaguje na odpowiednie impulsy, a do ich pobudzenia wystarcza właśnie m.in. drażniące działanie alkoholu.
Należy mieć świadomość, że takie wymiotowanie może okazać się niebezpieczne. Jeżeli podczas wymiotowania dojdzie do utraty przytomności, może doprowadzić to do zadławienia, a w efekcie – do uduszenia się. Co więcej, nadmierne wymioty mogą prowadzić również do odwodnienia organizmu.
Oprócz sytuacji niebezpiecznych, do których może dojść podczas wymiotowania, zaniepokoić powinny nas nietypowe substancje znajdujące się w wymiotach, takie jak krew lub żółć. Mogą świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach lub krwawieniu w przewodzie pokarmowym. Jeżeli coś takiego wystąpi, należy niezwłocznie wezwać pomoc ratunkową, gdyż osoba, która wymiotuje żółcią lub krwią potrzebuje udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej.
Najlepiej jest oczywiście zapobiegać, co najłatwiej uczynić poprzez zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, a także równoległe przepijanie go wodą lub elektrolitami. Dobrym pomysłem będzie także spożycie tłustego posiłku przed rozpoczęciem picia – wspomoże to proces metabolizmu alkoholu.
Kiedy jednak już dojdzie do wymiotów po alkoholu, do ich zahamowania dobrze sprawdzą się:
Pamiętajmy, że kiedy wymiotujemy, nasz organizm bardzo szybko się odwadnia. Dobrze wówczas dostarczyć mu niezbędnych elektrolitów, które powinny przywrócić równowagę w naszej gospodarce wodno-elektrolitowej. W takiej sytuacji płyny najlepiej przyjmować schłodzone i w małych ilościach, stopniowo, aby nie doprowadzić do kolejnej fali konwulsji. Warto dać odpocząć żołądkowi, a następny posiłek powinien być raczej lekkostrawny. Najlepiej odpuśćmy sobie słodycze i jedzenie bogate w błonnik.
Kiedy jednak w wymiotach pojawia się także krew albo żółć, nasza reakcja nie powinna kończyć się na samym powstrzymaniu wymiotów i odpowiednim odżywieniu organizmu. Już samo nasilenie objawów zatrucia alkoholem to podstawa do wezwania pogotowia, kiedy jednak w wymiotach jest żółć lub krew – natychmiast wezwijmy pomoc medyczną.
Żółć w wymiotach sama w sobie nie jest chorobą, ale jej obecność i tak powinna nas zaniepokoić. Może świadczyć o poważnych problemach, jakie zachodzą w naszym układzie pokarmowym.
Żółć jest płynną wydzieliną produkowaną przez wątrobę, która magazynowana jest w naszym pęcherzyku żółciowym. Z niego wydalana jest do dwunastnicy, a tam odpowiada za proces emulgacji tłuszczów oraz za utrzymanie prawidłowego poziomu pH enzymów trzustkowych. Wchłaniania jest dopiero przez jelito kręte, a następnie transportowana z powrotem do wątroby.
Pojawienie się żółci w wymiotach powinno nas zaniepokoić. Poprzez wymioty następuje gwałtowne opróżnienie zawartości naszego żołądka, a treść ta przemieszcza się przez przełyk, aż do jamy ustnej. Pojawienie się żółci w wymiotach świadczy o tym, że żółć ta przedostała się z jakiegoś powodu aż z dwunastnicy do naszego żołądka. Nie jest to do końca naturalny proces.
Żółć w wymiotach jest zjawiskiem niebezpiecznym, gdyż przemieszczająca się wraz z wymiotami żółć może podrażnić nasz żołądek, a przewlekły stan występowania żółci w wymiotach może z czasem prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, takich jak metaplazja nabłonka, a nawet neoplazja. Jednakże już sama obecność żółci w wymiotach może świadczyć o niepokojących zjawiskach, jakie zaszły w naszym organizmie.
Wbrew pozorom samo spożycie alkoholu nie musiało wpłynąć na wystąpienie żółci w wymiotach, choć może być to jeden z czynników. Wśród najczęstszych przyczyn wymiotowania żółcią zalicza się:
Wymiotowanie żółcią powinno skłonić nas do natychmiastowej konsultacji stanu zdrowia z lekarzem POZ, a nawet do wezwania pogotowia. Z uwagi na fakt, że obecność żółci w wymiotach jest objawem toczącej się w naszym organizmie choroby, lekarz powinien zlecić odpowiednie badania. Podpowiedzią co do kierunku diagnostyki mogą okazać się objawy współwystępujące, warto więc dokładnie zastanowić się nad innymi dolegliwościami, z jakimi mierzyliśmy się w ostatnim czasie, np. biegunka, gorączka, wzdęcia, a nawet bóle czy zawroty głowy.
Leczenie wystąpienia żółci podczas wymiotowania sprowadza się tak naprawdę do leczenia schorzenia, które doprowadziło do pojawienia się tej żółci. Metoda leczenia będzie więc zależna od choroby, z jaką mamy do czynienia. Leczenie może opierać się zatem zarówno na przyjmowaniu odpowiednich leków, jak i – jeżeli zajdzie taka potrzeba – odbywać się może poprzez metodę chirurgiczną.
Samo działanie doraźne na wymiotowanie żółcią powinno opierać się głównie na próbie powstrzymania wymiotów oraz nawodnieniu organizmu. Pamiętajmy też zadbać o higienę jamy ustnej po ustaniu wymiotów. Niemniej jednak, nawet jeśli wymioty ustąpiły, a pojawienie się w nich żółci lub krwi było sytuacją jednorazową, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.